20.000 Site Yasaklandı

Yasaların henüz internet ve teknoloji çağına uygun olmaması nedeniyle yanlış yorumlanması ve buna bağlı olarak internet sitelerinin sık sık yasaklanmasına alışkınız. Fakat 20 bin sitenin aynı anda yasaklanması gerçekten şaşırtıcı oldu.

Geçtiğimiz günlerde Pakistan’da adete internet sitesi operasyonu gerçekleştirildi. “Innocence of Muslims” adlı filmi içeriğinde herhangi bir şekilde barındıran tüm web siteleri yasaklandı. Bahsi geçen filme tepkiler diğer Müslüman ülkelerden de sürüyor.

Suudi Arabistan, Libya ve Mısır’da da büyük tepki gören video, Google’a da baskı yapılmasına neden oldu. Başlangıçta, tepkilere duyarsız kalan Google, tepkilere dayanamayıp filmi özel şartlar altında izletmeye karar verdi. Ancak bu da yeterli olmayınca, hükümetler kendileri işe el attı ve filme dair metaryal içeren tüm sitelere erişimi engelledi.

Youtube’un da aralarında bulunduğu 20.000 site, böylece yasaklanmış oldu. Pakistan hükümeti ise konuya dair yaptığı açıklamada, bu tür filmleri barındırmaya devam ettiği sürece engelleri kaldırmayacağını duyurdu. Google’ın buna karşılık ne gibi bir hamle yapacağı ise merak konusu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.