5 Yaşından Küçük Çocuklar için Oyun Seçenekleri

Beş yaşından küçük çocukları eğlendirmek kolay değildir. Dikkatlerini çekmek ve odaklanmalarını sağlamak zordur. Ancak çocukların eğlenmesini sağlayan ve bir süre için de olsa dikkatlerini bir konu üzerinde toplamalarına yardımcı olan kimi oyunlar vardır. 5 dakikalık bir araba gezintisi bile küçük çocuklar için çok eğlenceli olabilir. Kararında bir rekabet çok iyidir ve çocukların motivasyonunu arttırır.

Hazine Avı:

Plastik yumurtalar, plastik çiçekler, toplar gibi nesneler saklanır. Oyuna başlamadan dövüş oyunları önce nesnelerin örnekleri çocuklara gösterilir ve onları bulmaları istenir. En çok nesneyi bulan çocuk nesnelerin yeniden saklanmasına yardımcı olur ve oyun geri kalan çocuklarla devam eder.

oyunlar

Sıcak Patates:

Bu oyunca çocuklar bir daire biçiminde ya ayaktadır ya da oturuyordur. Müzik çaldığında, çocuklardan patatesi diğer çocuğa vermesi istenir. Müzik durduğunda elinde patates olan çocuk oyun dışında kalır. oyun çocuklardan biri kalana kadar böylece devam eder. Çocuklar genellikle bu oyundan içerdiği hareket miktarı nedeniyle hoşlanır. Oyun çocukların müziğe odaklanmasını sağlar.

Müzikli Sandalye:

Müzikli sandalye de beş yaşından küçük çocuklar için çok uygun bir oyundur. Bu oyun sıcak patatese benzer ancak daha fazla hareket içerir. Bu oyunda kullanılan toplam sandalye sayısı çocukların sayısının bir azıdır. Sandalyeleri iki sıra biçiminde sırt sırta dizin. Müzik başladığında çocuklar sandalyelerin etrafında dolaşır ve müzik durduğunda oturacak bir sandalye bulmaları gerekir. Oturacak boş bir sandalye bulamayan çocuk oyun dışında kalır. Sonraki turda bir sandalye çıkartılır ve oyun tek bir çocuk kalana kadar bu biçimde devam eder.

Beş yaşından küçük çocuklar için uygun kimi bilgisayar oyunları da vardır. Nemo’yu Bulmak, Madagaskar bu oyunlara örnek olarak verilebilir.

Yarış, saklambaç, ahşap bloklar gibi diğer oyunlar da bu yaş grubu için uygundur. Bu oyunlar buzdağının sadece görünen kısmıdır. Çocukları eğitme ve eğlendirme konusunda o kadar fazla seçenek vardır ki. Çocukların eğlendirilmesi söz konusu olduğunda en önemli şey sizin yaratıcılığınızdır.

Çocuklar için Bedensel Oyunlar

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.