Acı yonga bitkisi

Acı yonga bitkisi, acı ağaç yada acı tahta olarak da adlandırılır. Latince adı Quassia Amara olan acı yonga bitkisinin içerisinde Rezin, Uçan Yağ, Quassin maddeleri bulunmaktadır.
Acı yonga bitkisinin tek yan etkisi, fazla kullanımda baş dönmesi ve mide bulantısına sebep olabilmesidir. Normal ölçülerde tüketmek gerekir. Yan etkisinin görülmesi durumunda nane çayı balla tatlandırılarak içilirse yan etkisi geçer.
Gelelim acı yonganın yararlarına… Acı yonga kaynatılıp bal eklenerek 1\’er fincan her gün düzenli olarak içilirse iştah açıcı etki gösterir. Yine aynı şekilde kaynatılıp bal eklenerek içildiğinde Vücuda kuvvet verici etki gösterir.
Yemeklerden sonra kaynatılıp balla tatlandırıldıklarılırsa ve 1 çay bardağı içilir ise sindirimi kolaylaştırıcı etki gösterir.
Acı yongalar sinek ve haşerat kovucudur. Acı ağaç özleri vücuda sürülürse haşerat ve sineklerden korunulur. Özellikle yaz mevsiminde sivri sineklerden korunmanın en doğal yolu acı yongadır.
Acı yongalar kaynatılıp balla tatlandırılarak her gün 1 er çay bardağı içilirse kısa süre içerisinde bağırsak parazitlerini ortadan kaldıracaktır.
Yine bal ve acı yonganın bileşiminin 1 er çay bardağı düzenli olarak tüketilmesi metabolizmayı güçlendirir.
Acı ağaç, Antil adalarında yetişen 15. m yükseklikte güzel çiçekler açan bir ağaçtır. Ağacın özelliği hiçbir haşeratın ona yaklaşamamasıdır. Masanın üzerine acı yongalardan koyarsanız doğal bir böcek, sivri sinek ilacı olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.