Ağız kokusunun en büyük başlıca 4 nedenleri

Ağız kokusunun en büyük başlıca 4 nedenleri Nelerdir? Bu konu hakkında genel bilgileri içermektedir..

Hem kendinizi hemde karşınızda ki insanları aşırı rahatsız eden ağız kokusunun önemli başlıca 4 sebebinden sizlere bahsedeceğiz.

1.Yemekler:
Yemek yedikten hemen sonra dişlerimizin arasında kalan besin parçaları ağız kokusuna neden olabiliyor. Ayrıca soğan, sarımsak gibi uçucu yağlar içeren besinler de koku oluşturabiliyor. Bu besinler sindirildikten sonra içeriğindeki yağlar dolaşım sistemi tarafından ciğerlere taşınıyor ve nefes yoluyla dışarı veriliyor. Soğan ve sarımsak 72 saate kadar koku yapabiliyor.

2. Diş problemleri ve ağız hijyeni eksikliği:
Dişler her gün fırçalanıp, diş ipiyle temizlenmediğinde bakteriler ağızda birikiyor ve hidrojen sülfür yayarak kötü kokuya neden olabiliyor.


3. Ağız kuruluğu:
Ağzı temizleyen ve nemli tutan salya eksikliğinde ölü hücreler dil ve damaklarda birikiyor ve kokuya neden oluyor. Bu tip ağız kokusu genelde sabah uykudan uyanıldığında ve sıklıkla ağzı açık uyuyan kişilerde görülüyor.

4. Hastalıklar:
Akciğer ve sinüs enfeksiyonları, metabolik hastalıklar, böbrek hastalıkları, diyabet, kronik reflü gibi hastalıklar da çeşitli şekillerde ağız kokusuna neden olabiliyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.