Ağva Beldesi

Resmi adı Yeşilçay olan Ağva otelleri, Şile’ye bağlı olan ve Şile’nin yaklaşık 40 km doğusunda bulunan son derece şirin bir tatil kasabasıdır. İklimsel olarak, Akdeniz ve Karadeniz ikliminin ortak özelliklerini taşıyan Ağva 2500 kişilik yerli nüfusuyla oldukça küçük bir belde görünümünde. ağva turları

Halkının geneli köylerde yaşayan Ağvalılar yoğun olarak odunculuktan geçimini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra meyve ve sebzecilik, balıkçılık gibi meslek dalları da Ağvalıların geçim kaynakları arasında sayılabilir. Ayrıca namını bütün dünyaya duyurmuş meşhur Şile bezi el işlemeciliği de Ağva’nın gelir kaynakları arasındadır.

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, doğanın bütün güzelliklerini içinde barındıran, 4 mevsimin ayrı ayrı yaşanabildiği bu şirin ve ufak tatil kasabası, yılın her döneminde İstanbul başta olmak üzere bütün Türkiye ve yabancı turistlerin akımına uğramaktadır.

Öyle ki Ağva nüfus bakımından küçük bir belde olmasına karşın, ilçede onlarca otel bulunmaktadır. İstanbul’a olan yakınlığı sebebiyle hafta sonu tatillerinde dahi yoğun bir anlık nüfus artışı yaşanan Ağva, bu durumu fazlasıyla hak edecek doğa güzelliklerine sahip.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.