Ağva Tatili

Ağva Tatili

ağva pek bilinmeyen, bu sayede de doğallığını ve güzelliğini günümüze dek muhafaza edebilmiş olan nadide tatil mekanlarından birisidir. Şile’ye bağlı olan Ağva, İstanbul’a 97 km. uzaklığı ile hafta sonu tatilini dinlenerek ve huzur içinde geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir doğa harikası.

Göksu nehri kıyısındaki otelleri ve etrafından geçen dereleriyle, bir yanı orman ve diğer yanı deniz olan ağva, adeta mavi ve yeşilin uyumlu dansını sergiliyor misafirlerine. 3 kilometre uzunluğundaki sahili ise ayrı bir güzellik katıyor Ağva’ya. Bu güzel sahil kesiminin temiz kalmasındaki en önemli etken ise yerleşim yerlerinin denizden daha iç kısımlarda kalmasıdır.

Tarihin tozlu sayfaları boyunca Hititlere, Friglere, Romalılara ve Osmanlılara ev sahipliği yapan Ağva, bu uygarlıklardan nasibini de almış. Ağva tarihi yerleri konusunda da en az doğal güzellikleri kadar zengin oluşuyla dikkatleri çeken bir tatil bölgesi. Kilise kalıntıları, eski mezarlık, Hisartepe’deki kale kalıntıları gibi tarihi güzelliklere de ev sahipliği yapan Ağva eşsiz güzelliği ile gelenleri adeta büyülüyor.

Ağva tatili için gelenlerin yapabilecekleri çeşitli aktiviteler sayesinde, tatillerinden memnun ayrılabilmeleri için her şey düşünülmüş adeta. Doğal koşullarının elverişli olması sayesinde Ağva’da avcılık, yürüyüş ve su sporları gibi aktiviteler için de imkânlar mevcut.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.