Altın fiyatları

Altın ile ekonomilerini belirleyen ülkelerin sayısı hiç de yabana atılamayacak kadar çoktur. Özellikle uzak doğu ülkeleri altın konusunda çok hassastırlar. Hindistan gibi dev sanayisi olan ülkelerde altın fiyatlarında ki oynama batılı ülkeleri de sarsmaktadır. Batılı ülkelerin en büyük alıcısı Hindistan ve çin gibi ülkeler olduğundan bu ülkelerde altın konusunda alım düştüğünde batılı ülkelerde de sıkıntılı süreç yaşanmaktadır.

Bundan 3-4 ay önce Hindistan ve çin altın ithalatına kota uygulamaya başlayınca batı ülkelerinde altına dayalı ekonomisi olan ülkelerde panik başlamış ve borsalarda ciddi düşüşler yaşanmıştır.

Bu ülkeler yaz aylarında düğün törenlerinde geleneksel olarak gelin ve damata çok fazla altın taktıklarından kışın bu talep durmaktadır. Yazın aksine altın fiyatlarının yükselmesi bununla doğru orantılı olarak gelişmektedir.

Ülkemizde de yaz aylarında düğün mevsiminin başlaması ile altına talep artmaya başlar. Bir de bunun yanında yurt dışından gelen gurbetçi ve turistlerin altın alma merakı fiyatları artışa zorlamaktadır. Çok uzun zamandır uyumakta olan altın fiyatları yakın bir zaman içinde geçen sene yapmış olduğu zirveyi yine yapmaya hazırlanmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.