Andropoz Nedir?

Erkeklerin ileri yaşlarında erkeklik hormonlarında düşüş başlar, işte bu düşüşün başladığı döneme ” andropoz” denir. Aslında erkeklik hormonu tamamen yok olmadığından buna “Androjen yetersizlik sendromu” deniliyor. Erkeklerin bu durumunun tek farkı ise kadınlarda bıçak sırtı olarak tabir edilen durumun aksineerkeklik hormonunun azalması ile birtakım belirtilerin ortaya çıkmasıdır.

Erkeklik hormonu azalması olan andropozun belirtileri nelerdir?

Andropozda, bedensel belirtiler ile cinsel fonksiyon yakınmaları ve psikolojik etkiler  ortaya çıkar.

Psikolojik yönden; sinirlilik, kaygı, depresif ruh hali, kronik yorgunluk hissi ve motivasyonda azalma görülebilir. Hafızayı da olumsuz etkilediğinden unutkanlık sorunları görülebilir. Aynı şekilde kişide zihinsel sorunlar var ise andropoz ile bu durum tetiklenebilir.

Bedensel yönden; konsantre olamama, halsizlik, uyku ihtiyacında artış, kas ve eklem ağrıları beraberinde ise ateş basmaları gibi şikayetler oluşur.

Cinsel yönden; erkeklik hormonundaki düşüş ile cinsel isteksizlik ve beraberinde ereksiyon sorunlarında da artış olur. Yine ileri yaş ile birlikte erkeklerde de osteoporoz yani kemik erimesi de andropoz ile ortaya çıkar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.