Ardıç bitkisinin özellikleri

Ardıç ağacı uzun sivri yaprakları ve sağlam kökü ile 600 yıldan fazla yaşayabilen bir ağaçtır. Ardıç ağacının bitkisine ise ardıç tohumu denir. Ardıç tohumu faydaları saymakla bitmeyen bir bitkidir. Uzmanlar özellikle Ardıç tohumu ile zayıflamanın kolay ve sağlıklı olduğunu belirtmektedirler.

Ardıç tohumu nasıl kullanılır konusu ise birçok diyet uzmanının verdiği farklı reçeteler ile çeşitlenmiştir. Ardıç tohumunun kurutularak yenmesi tercih edilebilir. Ardıç tohumu çayı da zayıflama konusunda çok etkili bir üründür.

Özellikle böbrek ve bağırsaklarda etkisi büyük olan Ardıç tohumu idrar dökücü ve gaz giderici etkisi ile sindirim sistemini rahatlatır. Aynı zamanda terletici bir bitki olan Ardıç tohumu akşam yatmadan önce yenildiğinde gece terlemeye yardımcı olur ve sizi uyurken zahmetsizce zayıflatır.

Son yıllarda Ardıç tohumu yağının topuk dikenine iyi geldiği de ortaya çıkmıştır. Ahmet Maranki’de topuk diken tedavisi için yemeklerden sonra 5 adet Ardıç tohumu yenmesini önermektedir.

Ardıç tohumu ayrıca sudaki dezenfektan etkisi nedeniyle çeşme suyuna atılarak da kullanılabilir. Ardıç tohumu kullanımı son yıllarda oldukça artmış bulunmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.