Avatar Resmi Trendi

Ülkemizde gelişen teknolojiyle birlikte internet kullanımı da artış göstermektedir. Yapılan araştırmalar Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 80’inin facebook kullandığını göstermektedir.

Facebookta her tür grup insan için sayfalar bulunmakta. Bakacak olursanız bu sayfaların en ilgi gören türleri de ülkemiz ve milliyetçilik duyguları üzerine olanlar. Rakamları 5 milyonları bulan bu sayfalar milliyetçi olduğumuzun da göstergesi sanırım. Bu tür duyguları yoğun olan kişiler avatar resimlerini; Türkiye resimleri, bayrak, Mehmetçik ve Atatürk resimleri şeklinde seçmekte.

avatar resmi
avatar resmi

Kendi resimlerini avatar resimleri yapanlarda var elbette. Bu durum daha az milliyetçi olduğunu mu gösterir bu kişinin? Bu yanlış bir düşüncedir. Bu tür gruplar incelendiği zaman altında yatan olayı şu şekilde özetleyebiliriz.

Facebookta bu tür gruplar kurarak milyonlarca kişiye tek tıkla reklam yapan şahsiyetler bulunmaktadır. “Hadi herkes avatar resmini Türkiye resimleri yapsın.” Sloganıyla yola çıkıp ceplerini doldurmayı hedefleyen insanlar ne derece milliyetçidir?

Yukarıda anlatmış olduğumuz durum bütün sayfa ve grupları kapsamıyor tabi ki. İşini gayet güzel yapan ve insanları doğru yönlendiren facebook sayfa kurucularını bu tür insanlardan ayrı tutuyoruz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.