Az gelişmiş ülkelerde kapital kullanımı

Az gelişmiş ülkelerde kapital kullanımı kapitalin dolaşımda çok az olması ile genellikle mal değiş tokuşu ile de gerçekleştirilmektedir. Az gelişmiş ülkeler genellikle çok gelişmiş bir ülkenin ya tam sömürgesi veya yarı sömürgesi olduğundan bunun bu şekilde gerçekleşmesi onların işine gelmektedir.

Az gelişmiş ülkelerin özellikle yer altı kaynaklarını tüketen gelişmiş ülkeler bu ülkelerin gelişmesine mani olmaktadır. Zaman ile bu ülkelerin kaynakları bittiğinde bu ülkeden elini ayağını çeken kapitalist ülkeler onları kendi kaderleri ile baş başa bırakırlar.

Az gelişmiş ülkenin kaynaklarını tüketir iken genellikle de o ülkede kendi para birimini kullanmışlardır. Zaten o ülkeden çıktıktan sonrada az gelişmiş ülkede iç kavga çıkar ve yıllar süren kargaşadan sonra kendi ekonomisine kavuşur. Fakat sömürüldüğü ülke tarafından kültürlerine yerleştirilmiş o ülkenin kültürlerinin ekonomisine yansıması ile de onların izlerini her daim görürsünüz.

Bu neden ile bu ülkelerde kapital kullanımı çok yaygın olarak gerçekleşmez. Zaten halkın büyük bir çoğunluğu kırsalda aç yaşadığından para ile işi olmayacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.