Bakış Açısıyla Makale Hazırlamak

İyi bir bakış açısı daha keskin olacak ve okuyucunuzun dikkatini klasik bir giriş paragrafından daha başarılı bir biçimde yakalayacaktır.

Haber tarzı yazarın en heyecanlı bilgileri sunmasına imkan veren bakış açıları içerir. Makalelerinize belirli bir bakış açısı kazandırmak için kullanabileceğiniz bir sistem dört adım gerektirir – makalenin kritik noktasını seçmek, bu öğeyi en üste yerleştirmek, otorite sağlamak ve bakış açınızı birkaç paragraf boyunca sürdürmek.

Buradaki tek problem haber makalelerinin genellikle kısa olmasıdır; yazı uzadıkça daha az ilginç olmaya başlar.

Bir paragrafın en çok birkaç cümle içerdiği ve yazının yaklaşık dört ya da beş paragraftan oluştuğu normal makale yazma yöntemlerinin kullanılmasının önemi budur. Böylece okuyucunuz dikkatini yazıya tam olarak verebilir.

blog tutmak

Haberlerde bakış açınızın etkin olması için, başlıkta ve haber yazısının ilk birkaç cümlesinde ifade edilmesi gerekir.

1. Önem – Hakkında yazmak istediğiniz en ilginç bilgi ya da haber parçasının ne olduğuna karar verin. Bir tavsiye, açıklama, gelişme ya da yeni bir ürün olabilir.

2. En Üst – Bilginin makalenizin en üstünde, tercihen ilk 10 kelime içinde bulunduğundan emin olun. Eğer bir probleme bir çözümünüz varsa, bunu dünyaya mümkün olan en kısa zamanda duyurun. Kimi makaleler bir problemle başlar ve daha sonra çözüme doğru ilerler. Bu bir yöntemdir. Bir deneyin ve sonuçlardan memnun olup olmadığınızı tespit edin.

3. Otorite – Bakış açınızdan söylediğinizi olgularla destekleyin. Görüşler ve uzmanlardan alıntılar yazınıza bir otorite sağlayacaktır.

4. Sürdürün – Makalenize derinlik vermek için üç ya da dört paragraf boyunca sadece bir tek bilgi parçasına odaklanın.

Tek bir tavsiye ya da bilgi hakkında ilk üç ya da dört paragrafınızı tamamladığınızda, söylemek istediğiniz şeyleri genişletebilirsiniz.

Üzerinde yazmak istediğiniz üç ya da dört konu olsa bile, haber yazma biçimi kullanarak keskin bakış açıları getirebilirsiniz. İlk paragrafta, öne önemli konuya bağlı kalın ve gerisini ikinci ya da üçüncü paragraflara yerleştirin.

Örneğin, sigara içmenin zararlar hakkında yarken akciğer kanserini bakış açınızın temeli olarak alabilir ve bunu başlığınızda ve hikayenizin üst tarafından belirtebilirsiniz.habertürk

Bir ya da iki paragraf sonra, akciğer kanseri iddialarınızı desteklemenizin ardından, listeye kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, gırtlak kanseri, v.b. sorunları da ekleyebilirsiniz.

Haber makaleleri ilginç olmak üzere tasarlanır. Yukarıdaki görüşler daha vurucu haber makaleleri yazma konusunda size yardımcı olabilir.

Forumlara Haber Yazmak

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.