Bebek Nasıl Uyutulur

Bebek Nasıl Uyutulur?

Bebekler normal şartlar altında sütten ve vücut ihtiyaçlarından etkilenerek uyuma haline geçerler. Bir bebeğin uyuması gereken zamanda uyumaması demek, bebeğin ihtiyaçlarından birisinin giderilmemiş olduğu anlamına gelebileceği gibi, bebeğinizin psikolojik olarak stres altında olabileceği anlamına da gelmektedir.

Peki bebeğinizi uyutmak için ne yapmalısınız?

Bebek uyutmak aslında o kadar da zor bir iş değildir. Bebeğinizi uyutmak için öncelikle kendisini rahat ve güvende hissetmesini sağlamak için kucağınıza alıp biraz sevin.

bebek nasıl uyur
bebek nasıl uyur

Ardından altını kontrol edin ve böylelikle bir yandan da bebeğinizin bel altı bölgesinin hava almasını sağlayıp tahriş olmaların önüne geçebilirsiniz. Bu hem fiziksel hem psikolojik açıdan bebeğinizi rahatlatacaktır.

Eğer yeni emzirildiyse ve uyumadığı gibi bir de huysuzlanıyorsa büyük ihtimalle gaz sorunu yaşamaktadır ve müdahalenize ihtiyaç duymaktadır. Bebeğinizi kucağınıza alıp karnının arka tarafına hafifçe vurunuz. Gaz çıkartma işleminin ardından büyük ölçüde rahatlayacak olan bebeğiniz muhtemelen kendiliğinden dalacaktır uykusuna.

Eğer tüm bunlara rağmen bebeğiniz uyumuyorsa, diğer rahatlatıcı alternatifleri deneyebilirsiniz. Bebeğinizi sallamak bunların arasında çocukların en çok hoşuna gidenidir. Yeni emzirilmediyse, emzirilmesini sağlayabilirsiniz, sütün ve anne koynundaki manevi sıcaklığın etkisiyle bebekler uykuya daha kolay dalmaktadır. Bebeğinizle çok hafif bir ses tonunda konuşun. Bu onu mayıştıracak ve sakinleştirecektir. Masal okumayı da deneyebilirsiniz, böylelikle dört yaşından itibaren size uyku konusunda zorluk çıkartacağı dönemler başladığında son derece rahat olursunuz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.