Bilgisayar Başında Bel ve Boyun Ağrısına Dikkat

Ofiste veya evinizde bilgisayar yüzünden rahatsız olmak istemiyorsanız yazımızı okuyun..
Bilgisayar başında çalışanlar başta olmak üzere birçok iş kolunda çalışanların en büyük sıkıntısı bel ve boyun ağrıları.

Uzmanlar, hastalıklardan korunmak için ofiste aynı pozisyonda uzun süre kalmamayı, klavye kullanırken en az biçimde güç sarf edilmesini ve uzanmalar sırasında zorlayıcı hareketlerden uzak durulmasını tavsiye ediyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Saadet Birgül Aydıner, son 20 yılda iş yaşamında bilgisayar kullanımının hızla artmasının, verimliliği artırırken ciddi olabilecek şekilde sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini söyledi.

Dr. Aydıner, bilgisayar kullanımı sırasında tekrarlamalı hareketlere, kötü pozisyonlaşmaya ve iş istasyonunun yetersiz ergonomik koşullarına bağlı olarak gelişen değişik rahatsızlıkların ‘mesleki kas iskelet sistemi hastalıkları’ adı altında tanımlandığını belirtti.

Aydıner, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu hastalıklar yol açtığı sakatlıklar sonucunda iş verimliliğini ve iş memnuniyetini azaltarak, yüksek tedavi harcamaları, tazminat ödemeleri ve iş günü kaybına neden olarak çalışanı, işvereni ve ekonomiyi olumsuz etkiler. Mesleki kas iskelet sistemi hastalıklarının oluşumunda bazı risk faktörleri söz konusudur. Bunlar ağır çalışma, ağırlık kaldırma, tekrarlamalı işler gibi fiziksel faktörler; iş memnuniyetsizliği, iş monotonluğu, ağır iş yükü ve sorumluluğu, dinlenme molalarının yetersizliği gibi psikososyal faktörler ile cins, yaş, postur, kişisel kas gücü ve dayanıklılığı gibi kişisel faktörler olarak özetlenebilir.”

Saadet Birgül Aydıner, işe bağlı ortaya çıkan başlıca kas iskelet sistemi rahatsızlıkların başında ‘kas incinmesi ve zorlanması, bel ve boyun zorlanmaları, fıtıkları, sinir kökü sıkışmaları, osteoartrit (kireçlenme), omurgada eğrilikler, boyun düzleşmeleri, el bileğinde ve dirsekte sinir sıkışmaları (karpal tünel sendromu), el bileği, dirsek ve omuzda yumuşak doku zedelenmeleri ve göz rahatsızlıkları, baş ağrılarının’ geldiğini dile getirdi.

Belirtilerin erken fark edilip doktora başvurulursa başarı şansının oldukça iyi olduğunu anlatan Aydıner, akut yakınmaları gidermek için çeşitli ilaçlar, fizik tedavi yöntemleri (sıcak uygulamalar, ultrason, TENS, masaj) ve destek cihaz kullanımları önerildiğini belirtti.

KORUNMAK İÇİN TAVSİYELER

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aydıner, ofis hastalıklarından korunmak için şu tavsiyelerde bulundu:

“Ofiste aynı pozisyonda uzun süre kalmayın, klavye kullanırken en az biçimde güç sarf edin. Uzanmalar sırasında zorlayıcı hareketlerden kaçının, dirsek, ön kol ve bileklerin sert yüzeylerle temasında kaçının.

– Gözlerinizi bir süre kapatarak, uzaklara dalarak ve sürekli kırparak dinlendirin, gün boyunca belli aralıklarla ayağa kalkın.

– Her yarım saatte bir 30-60 saniyelik germe egzersizleri yapın, sandalyenin bel kavsini destekleyecek şekilde olmasına dikkat edin.

– Bedensel olarak çalışıldığında cisimleri taşırken belin dik pozisyonda olmasına dikkat edin, yük bedene yakın ve simetrik olarak paylaştırdıktan sonra taşıyın.”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.