Bilim Kurgudan Paralel Evrenlere

paralel evren
paralel evren

Big Bang sadece eğlenceli bir dizi film değil. Büyük patlama anlamına gelen bu kavram fiziğin en büyük teorilerinden biri. Bilim insanlarını yıllardır düşündüren, anlaması zor olan bir konu. Big Bang bilimsel kanıtlarla kesin hale getirildi ama paralel evren ifadesi henüz oluşum halinde ve gizemini koruyor.

 

paralel evren
paralel evren

Bilim Kurgu Başlangıçtı

Aslında evren söz konusu olunca sayılar kavranacak miktarlardan çıkıyor. Üstelik artık üzerinde konuşulan konulardan biri bu evrende yalnız olmadığımız falan değil, esas soru evrenimizin tek olup olmadığı. Yani çoklu evrenler olabilir, tamamen farklı zaman kavramlarının olduğu başka evrenler bulunabilir. Başka gezegenlerde hayat var mı sorusundan çok daha karışık bir soru bu, çünkü burada tartışılan evrenin kendisi.

 

Sözü edilen konular bir efsane haline gelmiş TV dizisi Lost da sık sık geçiyordu. Bu konuları eksen alan bir başka dizi ise Fringe’di. Zaten bu diziden sonra paralel evrenler gittikçe aklımıza yatmaya başlamıştı. Yani bilim kurgu aslında pek çok fikrin başlangıcıydı. Solucan deliği kavramını bugün yadırgamıyorsak bunda Stargate (Yıldız Kapısı) dizisinin etkisi yok mu sanki? Ya da uzaydaki koloniler sözcüğünü yetmişli yılların sonunda Ay Üssü Alfa olarak Uzay 1999 dizisinde duymamış mıydık?

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.