Böbrek Yetmezliği hakkında bilinmeyenler


Vücuttaki zararlı atıkların boşaltımı ve su-tuz dengesini oluşturma görevini yerine getiren böbrekler, vücut için hayati fonksiyon taşıyan bir organdır. Böbreğin çeşitli nedenlere ve hastalıklara bağlı olarak fonksiyonlarında azalma veya bozulma görülmesi durumuna böbrek yetmezliği adı verilmektedir.

Böbrek yetmezliğinin birçok nedeni vardır. Başlıcaları nefrit gibi böbrek hastalıkları, ilaç kullanımına bağlı olarak gelişen yetmezlik, kalp yetmezliği ve idrar yollarında meydana gelen tıkanma ve hastalıklardır.

Böbrek yetmezliği başlangıçta geceleri sık idrara çıkma, nefes darlığı, çarpıntı gibi belirtiler verir. Hipertansiyon ve el ve ayak gibi uzuvlarda görülen şişme de böbrek yetmezliğinin nedenleri arasındadır.

Böbrek yetmezliğinin tanısı kan tahlili ile konulmaktadır. Kanda aranan kreatinin ve ürenin incelenmesi yanında, radyolojik tetkikler de böbrek yetmezliğinin tanısında uygulanan yöntemlerdir.

Böbrek yetmezliğinin tedavisi akut ve kronik olmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tedavide esas alınan nokta kan basıncının kontrol altına alınması ve su-tuz dengesinin sağlanmasına yöneliktir. Böbrek yetmezliği kronikleşirse veya tedavi için geç kalınırsa bu gibi durumlarda hasta diyalize girmek zorundadır. Böbreğin fonksiyonlarını yitirmesi de böbrek nakli gerektiren bir durumdur. Akut böbrek yetmezliği genellikle erken tanı ve iyi bir tedaviyle düzelmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.