Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği belkide plastik cerrahide yapılan cerrahi operasyonların en çok tercih edileni olmuştur.Hastalar burun estetiği yaptırmaya karar vermelerinin sebepleri arasında görünüm şikayetlerinin yanı sıra kulak burun boğaz servislerine solunum şikayetleriyle gelen hastalara kadar bir çok kişi plastik cerrahlardan yardım almaktalar.Peki burun estetiği yaptıracak hastaların izlemesi geren yollar ve nasıl burun estetiği yapıldığı hakkında bilgi vermek gerekirse ;

Estetik burun ameliyatlarında, yaş, cins, burnun kıkırdak kemik oranı, diğer hastalıklar, hastanın beklentileri, psikolojik durumu gibi faktörler değerlendirilmelidir.Burun estetiği için baş vuran hasta ile hastanın seçtiği plastik cerrah arasında iyi bir iletişim kurulmalı. Yapılacak modelleme ve beklentiler en uç seviyede tutulmamalı çünkü her zaman müdahale uygulamada farklılıklar gösterecek ve bundan kaynaklanacak sonuçlar hasta doktor arasında sorunlara yol açacaktır.Bu yüzden cerrahi burun estetiği planlama sürecinde abartı burnun formu hakkında aşırıya kaçılıp sınırlar zorlanmamalıdır.

Gelişen tıp teknolojik gelişmelere paralel olarak değişimler göstermiş bir çok cerrahi teknikler meydana gelmiştir.Bunun yanı sıra seçimini yaptığınız her plastik cerrahında farklı uygulama yöntemleri de mevcuttur.Burun estetiği ameliyatında yönteme bağlı doktor ile yapılan görüşmeler neticesinde anestezi çeşidine karar verilmeli ve gene son söz daha önceki tecrübelerine istinaden doktora bırakılmalıdır.

burun estetiği
burun estetiği

Ameliyatlarda kullanılan cerrahi malzemenin kalitesi, çeşidi, uygulama şekli değişiktir. Örneğin bazı doktorlar splint veya termosplint kullanırken, bazıları klasik alçıyı tercih ederler.  iki temel operasyon tekniği vardır. Birincisi endonazal dediğimiz burun içinden kesinin yapıldığı tekniktir. Dışardan bakıldığında herhangi bir kesi görülmez, ikincisinde ise kesi burun önünden yapılır. Ancak az veya çok iz bıraktığından tercih edilmez. Ancak bu tekniğin gerektiği durumlar da vardır.

Burun ameliyatları genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Tercihimiz lokal anestezidir.  Hasta rahatladıktan sonra lokal anestezi ile ameliyata başlanır. Hasta ağrı ve acı hissetmez. Estetik burun ameliyatı, uyuşturma bittikten sonra yaklaşık 30-40 dk. sürer. Ameliyattan sonra yaklaşık beş gün burnun üzerinde alçı taşınır, ilk gün burnun önündeki küçük pamuk şeklindeki burun ucu tamponlarını hasta kendisi değiştirir, ikinci günden itibaren burun ucundaki küçük tamponlara ihtiyacı olmaz. Beşinci günde alçı alınır. Takiben üç günlük burun bantları yapıştırılır.  Burun ameliyatı sırasında ve sonrasında ağrı olmadığı gibi hastanın yüzünde ve gözlerinde de belirgin bir morarma beklenmez. Dolayısıyla bir hafta sonra hasta hiç müdahale geçirmemiş gibi morluk ve şişlikleri olmadan günlük yaşantısına devam edebilir.  Kanaması az olan ve az şişmiş burunlar iyi cerrahinin ürünü olup, burnun formunu hemen ortaya koyar. Aksi takdirde şiş bir burnun hangi formu alacağını ve form değişikliklerini önceden bilmek zordur.

Burun ameliyatı  bir diğer artısı ise estetik müdahalenin yanı sıra eğer hastanın nefes almasını engelleyen oluşumları da  (polip, büyük burun içi etleri, sinüzit gibi) varsa bunlar da aynı zamanda ameliyat sürecinde giderilebilir.Böylece hastalar estetik müdahale haricinde başka bir cerrahi müdahalenin  stresinden kurtulmuş olurlar.Böylece hasta şikayetlerinden kurtulmuş olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.