Çağın En Büyük Problemi

kolesterol hastalığı

Çağın En Büyük Problemi

Kolesterol bir yağ türüdür. Hayvansal kaynaklı besinler ve tüm hücrelerde bulunan yağ yapısındaki maddelere kolesterol adı verilmektedir.  Yüksek kolesterol ise LDL’nin yani kötü kolesterolün yağda birikmesi anlamına gelmektedir.

Kişide kötü kolesterol ile normal kolesterolün yüksek olup iyi kolesterolün düşük olması büyük bir problemdir.  Kolesterol nedeniyle pek çok hastalık meydana gelebilmektedir.

Kanda aşırı miktarda biriken kolesterol nedeniyle kalp krizi, felç, damar tıkanması, böbrek yetmezliği gibi gibi pek çok hastalık meydana gelmektedir.  Kolesterol günümüzde en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir.

kolesterol

Yüksek Kolesterolün Belirtileri

Yüksek kolesterol olan kişilerde inme, anjin ve kalp hastalıkları meydana gelebilmektedir.  Koroner kalp hastalığı yüksek kolesterolün sonuçları arasında yer almaktadır.

Koroner kalp hastalığında kalbe kan beslemesi yapan arterlerin daralmasıyla hastalıklar meydana gelir. Çağın hastalığı olarak bilinen kolesterolün pek çok zararı bulunmaktadır.  Bu nedenle kolesterol belirtileri ortaya çıktığında hemen takip edilmeli ve doktor kontrolüne alınmalıdır.

kolesterol hastalığı

Kolesterol Nasıl Teşhis Edilir?

Kolesterol ölçümü yaptırmak isteyen kişilerin kan tahlili yaptırması gerekmektedir. Kan tahlili öncesinde kişinin aç olması ve son 12 saat boyunca hiçbir şey yememiş olması çok önemlidir.

Kan tahlili kötü kolesterol ve iyi kolesterol değerlerinin belirlenmesinde kullanılır. Sitemizde kolesterol ile ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Kolesterol sebepleri, tedavi yöntemleri gibi pek çok konu hakkında bilgi almak için http://www.eyyu.net/cagin-en-buyuk-problemi/sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.