Çağın En Büyük Problemi

 

Günümüzün en önemli hastalığı nedir? Alzheimer ve meme kanseri ile ilintili, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını bozan, felç riskini arttıran, kalp krizinden ölümlere neden olabilen hastalık nedir? Hepsinin bir tek cevabı var.

Kandaki lipit oranının yüksek olması yani yağ miktarındaki artışa kolesterol denir. Aslında kolesterol bir yağ değil steroiddir. Genellikle saydığımız sorunlara neden olmadan önce herhangi bir belirti vermez.

images (1)

Nedenleri

Genellikle ailede kolesterol geçmişi olan kişiler riskli kişilerdir. Yüksek yağlı beslenme, hareketsiz yaşam, aşırı kilo, diyabet gibi diğer hastalıklar yüksek kolesterol nedenleri arasında sayılabilir. Ayrıca sigara ve alkol kullanma alışkanlığı da kolesterol riskini arttırmaktadır.

Tedbirler

Yüksek risk grubundaki herkes kolesterol açısından düzenli kontrolleri yaptırmalıdır. Önleyici tedbir olarak yapılabilecek şeyler araştırılmalıdır. Bunların başında beslenme düzeninizi değiştirmek gelmektedir. Örneğin yağlı kırmızı et yerine, balık ya da derisiz ve haşlama tavuk tercihi büyük bir adım olabilir. Beslenme alışkanlıklarınız arasına özellikle ceviz ve fındık gibi HDL(Hayırlı – iyi kolesterol) oranını yükselten yiyecekleri günlük beslenme programınıza almanızda yarar var. Ancak elbette aşırıya kaçmamak gerekir çünkü bunların fazlası da kilo yapar, bu da kolesterolü yükseltir.

Ayrıca yaşamınıza sporu eklemeniz üç açıdan fayda sağlayacaktır. Öncelikle kandaki iyi kolesterolü yükseltir, kötü kolesterolü de düşürür ki, beklenen ve istenen budur. Ayrıca kilo vermenizi de sağlar ki bu da kolesterolü düşüren faktörlerden biridir.

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.