Çocuklar için Bedensel Oyunlar

Çocuklar için Bedensel Oyunlar

Günümüz çocuklarının en büyük sorunlarından biri yetersiz egzersiz nedeniyle çocuklardaki obezitede görülen hızlı artıştır. Çok fazla televizyona seyredilmesi ve bilgisayar başında çok fazla vakit geçirilmesi bu hızlı artışa katkı sağlamaktadır.

Peki, çözüm nedir?

Ebeveynler olarak daha aktif eğlenceler bulma konusunda çocuklarımıza yardımcı olmalıyız. Bir çocuğun hareketten hoşlanmasını sağlamanın anahtarı egzersizi mümkün mertebe bir oyun biçiminde yaptırmaktan geçer. Çocuklar oyundan hoşlanır ve oyunlarda diğer işlere kıyasla iki kat fazla çaba gösterirler.

Aşağıda çocuklarınızla oynayabileceğiniz kimi egzersizler anlatılmaktadır:

Oyun 1 – Şeker Diyarı (CandyLand) Egzersizi: Şeker Diyarı oyunlarını duymuşsunuzdur. Çocukların oynamaktan keyif aldığı bir masa oyunudur. Farklı renkli kareler ve üzerilerinde aynı renkli karelerin bir ya da ikisi bulunan bir deste kart ile oynanır. Hedef bir kart çekmek ve oyun tahtasında temsil edilen renkli karelerde hareket etmektir. Labirentten ilk çıkan kazanır.

Kral Oyunun egzersiz kısmı her renkli karenin bir egzersiz ile belirlenmesini içerir. Örneğin, eğer bir çocuk mavi bir kart seçerse sonraki mavi kareye gitmeli ancak buna ilave olarak belirlenen “mavi” egzersizi yapmalıdır. Örneğin, 10 kere zıplamalıdır. Bu eğlenceli bir çocuk oyununa bir miktar egzersiz ilave etmenin bir örneğidir.

Oyun 2 – Zamanlama Oyunları: Zamanlama oyunları için aday çok sayıda oyun bulunmaktadır. Sadece yaratıcı olmanız gereklidir. İhtiyacınız olan geriye sayım yapan bir zaman ölçer ve bol miktarda enerjidir. Zamanlama oyunları için Sıcak Patates gibi eski oyunlar tercih edilebilir. Zaman bittiğinde top kimin elindeyse o yanar. Zaman ölçeri kurup 10 kere sıçrayarak başlayabilirsiniz. Daha sonra sıradaki çocuk 10 kere sıçrar. Zaman bittiğinde sıçramakta olmak istemediğiniz için mümkün olduğunca hızlı sıçramak istersiniz. Bu oyunu için farklı hareketler de düşünebilirsiniz.

Oyun 3 – Çizgiye en yakın sıçrama: Bu çocuğun etrafındaki mekanı ve uyguladığı kuvveti algılanmasını geliştiren basit bir oyundur. Yere bir çizgi çizin ve çizgiden bir metre kadar geri çekilin. Hedef çizgiye basmadan çizgiye olabildiğince yaklaşmaktır. Ayrıca çizgiyi geçebilir ve topuklarınızı çizgiye en yakın noktaya konumlandırmaya da çalışabilirsiniz.

Evde oynanan egzersiz oyunları çok eğlenceli ve çok basit olabilir. Çocuklar genellikle bu konuda ebeveynlerinin yönlendirmesine ihtiyaç duyar. Bu tür oyunlar çocuklarınız için olduğu kadar sizin için de egzersiz fırsatı sağlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.