Çocuklar için Oyuncak ve Önemi

Hayata gözlerini açtıklarından beri bütün ilgileri cezbeden ve her an göz bebeği konumunda olan çocuklar için hayatlarında büyük bir yer edinen oyuncak, seçiminde dikkat edilmesi gerekir. Gelişim açısından başta, zihinsel gelişim olmak üzere hayal gücü, fiziksel gelişim, çeşidine göre dil ve dağarcık gelişimine katkısı bulunuyor.

Seçiminin önemi hakkında dikkat edilesi ilk özellik yaşına göre uygun olmasıdır. Çünkü kendine göre büyük ya da küçük yaş içinse anlamayacağı veya basit geleceği için bir etkisi bulunmayabilir. Özellikle okul öncesi çağı çocuklar için daha çok anlamaya ve keşfetmeye yönelik oyuncak çeşitleri tercih edilmelidir.

İkinci olarak, cinsiyetine uygun olması da aynı derecede önem taşıyor. Çocukların kendi cinsiyetini ve varlığını anlamaları için mühim bir nokta da duran bu konu çocuğun yanlış seçimleri halinde bile kırmadan ve azarlamadan düzgün bir şekilde izah edilmelidir.

cocuk-oyuncak

Hayal Gücüne Katkıda Bulunmalı

Çocukların yaptığı ve oyunda ürettikleri şeyler hayal gücü ürünleri olup oyuncak ise en önemli kısmı oluşturuyor. Oyuncak, var olan hayal gücünü geliştirebilir niteliğe sahip olmakla birlikte, rol algısını benimsemesine yardımcı oluyor.

Ailelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Çocuklara oyuncak alırken dikkat edilecek en önemli noktalardan bir başkası ise yapıldığı maddedir. Zararlı plastikten üretim yapılan oyuncak sayıları günden güne arttıkça aynı şekilde özenle araştırılarak alınmalıdır.

Kolay temizlenebilir olması ve köşe kenarlara sahip olmaması gerekir. Aksi halde çocuğun zarar görme riski vardır.

Daha ayrıntılı bilgi ve sağlam, geliştirici oyuncaklar için bu  siteden araştırabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.