Çocuklarda alerji belirtileri

Çocuklarda alerjik reaksiyon yetişkinlere göre daha çok görülüyor. Bu da çocukların henüz bağışıklık sistemlerinin ve üst solunum yollarının yeteri kadar gelişmemiş olmasından kaynaklanıyor.

Çocuklara alınan oyuncaklar ve yedirilen bazı gıdalar onların alerjiye yakalanmasına davetiye çıkartabiliyor ya da var olan alerjik durumlarını tetikleyebiliyor.

Çocuklarda alerji belirtileri
Çocuklarda alerji belirtileri

Çocuklarda en belirgin alerji belirtileri gözlerinin kızarması, kaşınması ve hapşırmalarıdır.

Bu belirtiler alerjik kökenli ise normalden farklı olabilmektedir. Tüylü oyuncakların, halıların ve suni gıdaların çocuklarda alerjiyi tetiklediği bilinmektedir.

Bu anlamda anne babaların bilinçli olması son derece önemlidir. Eğer çocuklarda alerji belirtileri gözlemlenirse çok vakit kaybetmeden doktora gidilmesinde fayda vardır.

Alerjik belirtilerin artarak yoğunlaştığı ve vaktinde müdahale edilmediğinde telafisi mümkün olmayan sağlık sorunlarına yol açtığı biliniyor.

Bebek ve çocuklarda gece uykularında sık sık öksürük halleri oluyorsa bu da alerji belirtilerinden biridir.

Çocuk odasındaki tüylü oyuncakların ya da halıların alerjik bir duruma sebebiyet verdiği düşünülebilir.

Yok yere burun kaşıma, burnunun ucunu kaşıntı ile elleme gibi durumlar da çocuklarda alerji belirtilerindendir.

Çocuklarda ve bebeklerde alerjik belirtiler görüldüğünde bu durum önemsenmeli ve bir uzman hekimden mutlaka yardım alınmalıdır.

Bunun yanında alerji riski olsun olmasın çocukların yaşadıkları ortamlar tozlu ve tüylü her türlü malzemeden arındırılmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.