Çocuklarda Dondurma Tüketimi Nasıl Olmalı?

Dondurma, 7’den 70’e herkes için hem lezzetli hem de besleyici bir besindir. Özellikle bol süt ve süt ürünleri tüketmesi gereken çocukların dondurma tüketmesi onların bu gıdaları almış olmasını da sağlar.

Süt ve süt ürünlerini tüketmeyi sevmeyen çocukların bu gıdalarda bulunan protein ve vitaminleri bir şekilde alması çok önemlidir.

Çocuklarda Dondurma Tüketimi Nasıl Olmalı?
Çocuklarda Dondurma Tüketimi Nasıl Olmalı?

Dondurma da her çocuğun severek yediği bir besin olması dolayısı ile çocukların ihtiyacı olan protein ve vitaminleri sağlayabiliyor.

Aşırıya kaçmamak koşulu ile çocukların dondurma tüketimi sağlık açısından oldukça önemlidir.

Bir kalsiyum hazinesi olan dondurma, çocukların günlük kalsiyum ihtiyacınız da giderir. Dondurma hem bir kalsiyum deposudur hem de enerji deposudur.

Çok hareketli geçen çocukluk çağlarında dondurma tüketimi sayesinde enerji de depolayan çocuklar, kalsiyum da depolarlar ve kemikleri dondurma sayesinde gelişir.

Süt içmeyen çocukların sütten alacakları protein, vitamin ve kalsiyumu dondurma gibi zevkli bir yiyecekten almaları çok önemlidir.

Çocukların dondurma tüketiminde altı yaşına kadar dikkatli olmak gerekiyor. Altı yaşından sonra dondurma tüketiminde çocuk biraz rahat bırakılabilir.

Dondurma seçerken gıda boyası ve katkı maddesi içermiyor olmasına da özen göstermek gerekiyor.

Aksi bir durum çocuklarda gıda zehirlenmesine ya da besin alerjisine davetiye çıkaracaktır.

Ayrıca çocukların günde 100 gramdan fazla dondurma tüketmemesi de uzmanlar tarafından altı çizilen bir uyarıdır. Dondurmanın kararında tüketilmesi çocukların obezite riskini de en aza indirecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.