Diyet Yapan Üç Kadından Biri Kabızlık Çekiyor!

                         Modern Çağın Hastalığı Kabızlık, Kısıtlı Besin Grupları İle Diyet Yapan Kadınları Vuruyor…

                 Boehringer Ingelheim tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye’de diyet yapan her üç kadından biri yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kabızlık sorunu yaşıyor. Kabızlık, diyet döneminde kısıtlanan besin çeşitliliği ve miktarı nedeniyle diyet yapanları da tehdit ediyor. Diyet yapan her üç kadından birinin çektiği kabızlık sorunu için uzmanlar egzersiz ve düzenli beslenmenin yanı sıra lifler içeren besin takviyeleri tavsiye ediyor.
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Osman Bulutlar “Günümüzde özellikle şehirlerde yaşayan bireyler karınlarını liften oldukça fakir, katkı maddesi zengini hazır gıdalar ile doyurmayı tercih ediyor. Bu tip liften fakir beslenme şekli, yeteri kadar sıvı alınmaması, yetersiz fiziksel aktivite, düzensiz dışkılama alışkanlıkları bireylerde aşırı yağlanmaya ve kabızlık gibi mide barsak sistemi rahatsızlıklarına yol açıyor.
Diyet için başvuran hastaların büyük kısmı aynı zamanda başta kabızlık olmak üzere mide barsak sistemi rahatsızlıklarından şikayet ederler. Günümüzde sıklıkla uygulanan protein ağırlıklı düşük lif içerikli ketojenik diyetler sırasında kabızlık daha da kolay oluşmaktadır.
Hastanın detaylı bir tıbbi öyküsünün alınması ve kabızlığa neden olabilecek bir hastalığı ya da varsa kabızlığa neden olabilecek sürekli kullandığı bir ilacın varlığının araştırılması ve kabızlık tanısının konulması önemlidir. Daha sonrasında günlük sosyal ve fiziksel aktiviteleri, beslenme alışkanlıkları, lif tüketimlerinin 25 gramın üzerinde olması, sıvı alımı ve tuvalet alışkanlıkları da sorgulanır.
Tedavi için özellikle liften zengin bir beslenme düzenlenir, günlük 35 gram civarında özellikle eriyebilen ya da yarı eriyebilen bir lif tüketimi hedeflenir. Liften fakir gıdaların tüketimi kısıtlanır. Bunu sağlayamayan bireylere verilen suda eriyebilen bir lif takviyesi günlük yeterli sıvı alımı ve düzenli tuvalet egzersizleri ile desteklenir” dedi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.