Diyet yaparken karbonhidrat ve proteinlerin önemi

Diyet yapanların en büyük hatalarından biri de karbonhidratlar ve proteinleri birbirinden ayırarak dengesiz bir beslenme modelini seçmektir. İnsan vücudu bir makine gibidir yağı ve benzini olmadan doğru bir şekilde çalışmaz. Vücudumuzdan protein içerikli gıdaları eksik etmemiz çeşitli organlarımızın doğru çalışmaması veya cildimizden tansiyonumuza kadar vuran çeşitli sorunları doğurabilir.

Kilo problemi olan kişilerin ilk önce kilo almasının sebebini bulmaları gerekmektedir. Kilo alma sebebi sadece yemek yiyerek alınabilecek bir şey değildir. Bunun için bir diyetisyen yardımı veya bir beslenme uzmanı ile çeşitli testlerden sonra bir liste hazırlanmalıdır.

Protein içirikli besinleri almadan kilo vermeye kalkan kişilerin kan yağları yükselir, kemik erimesi ortaya çıkabilir, gut çıkabilir, ürik asit bozukluğu riski artar, eklem sorunları ortaya çıkar.

İnsan vücudu günlük %50 – 55 oranında karbonhidrat, %10 – 15 oranında protein, %20-25 oranında ise yağ gereksinimi vardır.

Ben ve diğer uzman arkadaşlarımın diyet yapanlara tavsiyesi tabaklarını üçe ayırmaları ve karbonhidrat, protein ve yağ içeren gıdalardan mümkün olduğu kadar eşit miktarda tüketmeleridir. Protein içerikli olarak et, yumurta vb., Karbonhidrat olarak tatlılar,Yağ olarak ise zeytinyağlı gıdalar alınabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.