Doğum sonrası bakım yöntemleri nelerdir

Doğumdan sonraki ilk yedi gün doktor veya ebenin kontrolü altında geçer. Bununla birlikte annenin davranışlarını, hangi tehlikelerden korunması gerektiğini ve olabilecek rahatsızlıkları bilmesi de gereklidir.

Doğum sonrası bakım yöntemleri nelerdir
Doğum sonrası bakım yöntemleri nelerdir

Annenin günde iki defa vücut ısısı ve nabzı kontrol edilmelidir. Loğusanın da normal bir insan gibi vücut ısısı 37 derecenin altında olmalıdır. Bazı günler 37 dereceye kadar yükselmesinin bir önemi yoktur.

Bu yükselme memelerde sütün âni olarak toplanmasından da ileri gelebilir. Nabız da normaldeki gibi dakikada 70 olmalıdır. Her ikisinin de düzenli bir şekilde yazılması ve herhangi bir hastalanma halinde doktora bilgi verilmesi teşhis ve tedaviyi kolaylaştırır.

İlk günlerde idrarda güçlük olabilir. Esasen doğumdan önce lavmanla barsakların boşaltılmış olması ve sonraki günlerde de daha ziyade sulu besinlerin alınması buna ihtiyaç gerekmemesini sağlar.

İlk birkaç günkü besininiz fazla sulu olmalıdır. Ondan sonraki günler normal bir insanın besininden hemen hemen farksız olabilir. Ayrıca günde 3 – 4 bardak süt içmeniz veya yoğurt yemek ve bir o kadar da meyva suyu içmek sütü çoğaltır ve vitamince zenginleştirir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.