doğumdan sonra gebelikten korunma

Doğumdan sonra ve meme emzirirken bazı hormonların etkisiyle kadınlar regl görmeyebilirler. Bu dönemlerde hamile kalmaları ihtimali azdır. Öte yandan regl’den bir hafta önce veya başladıktan sonra geçen 10 gün içinde hamile kalma şansı son derece azdır.

doğumdan sonra gebelikten korunma
doğumdan sonra gebelikten korunma

Gebeliği önleyici haplarla da istenen sonucu almak mümkündür. Her ay regl başlangıcından 5 gün sonra başlayarak ve 21 gün süreyle günde bir hap almak suretiyle gebelikler önlenebilir.

Birçok kadında hapların alınması herhangi bir sorun yaratmaz. Öte yandan zaman zaman bulantı, kilo alma gibi yan etkiler görülebilir. Haplar kan pıhtılaşmasını kolaylaştırdığı için regl miktarı da azalır ve nadiren kesilebilir.

Bunu da büyük bir sorun kabul etmemek gerekir. Genellikle 3 yıl aldıktan sonra 1 – 2 ay ara vermek yukarıda sözü edilen sakıncaların önlenmesi bakımından yararlıdır.

Hapların bir sakıncası da yeteri kadar ucuz olmamasıdır. Bu nedenle gebeliği önlemek için rahim içi araçlardan yararlanmak yararlı olacaktır. Rahim içi araçlar. doktor tarafından yerleştirilir ve zaman zaman kontrol edilmesi gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.