Eklem Romatizması!

                  Eklem ağrıları nedir? Küçük yaşlarda başlayan eklem deformasyonları, ilerleyen yıllarda dayanılmaz eklem ağrılarına sebep olur.
Çocuklarda eklem ağrıları kısmen kendisini hissettirse de o kadar şiddetli değildir. Üzerinde fazla durulmayan eklem ağrıları, 40’lı yaşlardan sonra hayatı olumsuz etkiler.                    Eklem ağrıları eklem hasarlarının yol açtığı bir sonuçtur. Eklem romatizması ve eklem kireçlenmesi gibi rahatsızlıklarla birleşince ağrıdan hareket edememe, bir müddet hareketsiz kalma gibi problemlere sebep olur. Hareketlerin kısıtlanması insan hayatını zorlaştırır, aktivitelerini sınırlandırır. Dayanılmaz eklem ağrılarının asıl nedeni eklem kireçlenmesi
Eklem kıkırdağının çeşitli sebeplerle yıpranması kıkırdak dokusunun zedelenmesine yol açar. Kıkırdak dokusunda meydana gelen bu hasara Kireçlenme denir. Eklem ağrıları kıkırdak dokusunun zedelenmesiyle yani kireçlenmeden dolayı 20’li yaşlarda başlar.
Kireçlenmenin sebep olduğu bu ağrılar gençlik yıllarında hafif şiddetli olduğu için çoğu zaman hissedilmez. Fakat yaşın ilerlemesi ile eklem hasarı büyür ve eklem ağrıları şiddeti artar. Bu ağrılar ancak kıkırdak dokusunu onarıcı bir takviyeyle dindirilebilir. Çünkü eklemlerimizdeki kıkırdaklar, vücudumuzun kendi kendisini yenileme özelliği olmayan bölgeleridir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.