Elektrik Panoları

Elektrik Panoları

Eğer bir mağazaya yada b,r tesise sahipseniz kesinlikle kullandığınız enerjiye göre bir elektrik panosu yaptırmak zorundasınız. Elektrik panoları enerjiyi verimli bir şekil de tüm alana yaymanızı sağlar. Dağıtım panoları elektrik panosuna bir örnektir.

Küçük işletmelerde dahi ana dağıtım ya da mağaza dağıtım panoları bulunmaktadır. Tabi elektrik panosu sadece dağıtım panolarından ibaret değildir. Aynı zaman da sıkça teleffuz edilen kumanda panolarında mevcuttur. Bu tür elektrik panolarında çeşitli cihaz, motor ve makineler kumanda edilir. Adı gibi cihazlardaki elektrik enerjisini kumanda etmeye yarar.

Her fabrikada mutlaka kompanzasyon panosu bulunmaktadır. Çünkü kompanzasyon panolarıyla kaybedilen reaktif güç şarj edilir ve bir süre sonra deşarj edilerek kullanılmaya başlanır. Reaktif güç cezası almak istemiyorsanız fabrikanızın kompanze bakımını yapmalısınız.

Toplu konutlar da genellikle 40-50 sayaçlık sayaç panoları mevcuttur. Bu sayaç panoları binada oturan her dairenin aylık tükettiği elektrik enerjisini hesap eder. Sizlere elektrik panolarının kablolama montajından bahsettik. İsterseniz biraz sac pano imalatı kısmına değinelim.

Sac pano imalatı elektrik malzemeleri ‘ne göre belirlenir. Öncelikle tek hat şemaya bakarak elektrik mühendisleri autocad programı ile pano tasarımı hazırlar. Buna göre de sac pano işlenir ve elektrik montajı yapılır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.