Emzik seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Emzik seçimi çocuğunuz için çok önemlidir. Gerek ilk üç ay emme ihtiyacını karşılaması gerekse 3-5 yaşına kadar parmak emme alışkanlığına kapılmaması için doğru emzik seçimi ve doğru emzik kullanımı kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir kurallar zinciridir.

Emzik seçerken nelere dikkat etmeliyiz
Emzik seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Bebeğin ayına uygun büyüklükte ve diş gelişimini etkilemeyecek şekilde emzikler alınmalıdır. Uzmanlar dişler çıkmadan önce kauçuk emziklerin çok daha sağlıklı olduğunu belirtmektedirler.

Kauçuk emzikler diş çıktıktan sonra ise kullanılmamalıdır. Yumuşak madde olduklarından çabuk deforme olup yırtılırlar. Bebeğiniz lastik parçası yutup tıkanabilir. Bu yüzden kauçuk emzikte ısrar edilse bile sık sık emzik değiştirilmelidir.

Doğru emzik seçimi çocuğun parmak ve yumruk emme alışkanlığını da önleyebilir. Ancak yine de çocuğunuz parmak ve yumruk emiyorsa bu alışkanlık 4 yaşının ortalarına doğru kendiliğinden bitecektir.

Eğer 4 yaşından sonra da parmak emme devam ediyorsa bu ciddi bir rahatsızlıktır. Kalıcı dişlere ve damağa yapılan parmak ve yumruk basıncı bu yaştan sonra sonuç olarak şekil bozukluklarına neden olabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.