Engellilerin yasal hakları

Ülkemiz nüfusunun yaklaşık olarak %12’sini oluşturan engelli bireyler için hayat gerçekten çok zor durumda. Engelliler ve yaşadıkları hakkında bilgilerimiz çok kısıtlı, empati kuramayacak kadar konuya uzağız ne yazık ki. Yazılı ve görsel medya ve engelli siteleri bu açığı biraz kapatmaya çalışmaktalar ama maalesef ki yeterli değil.

Her birey gibi engellilerin yasal hakları var ama bu haklardan yararlanabilirlikleri diğer bireylerinki kadar kolay değil. Sözgelimi, sağlık. İster fiziksel, ister zihinsel olsun her engelli bireyin ihtiyaç duyduğu bir rehabilitasyon süreci ve araç/gereç gereksinimi bulunmaktadır.

engelliler hakkında
engelliler hakkında

Fakat bunların yeterince karşılanamaması onların bir anlamda topluma kazandırılmasının önündeki büyük engellerden bir tanesidir. Rehabilitasyon sürecinden geçmemiş engelli birey, kendini, hem ailesi için hem de toplum için yük olarak görecektir.

Engellilerin, engelleri bağlamında bir tedaviye tabi tutulmaları, onları topluma kazandıracak olan önemli bir faktördür. Tıpkı fiziksel çevre koşulları gibi, ihtiyaç duydukları araç/gerece ulaşamama da engelli bireylerin hareket kabiliyetini kısıtlamaktadır.

Bir uzvu olmayan engelli bireye protez, kol değneği, tekerlekli sandalye ya da göz sorunu olan engelli birey için gözlük gerçekten elzemdir. Bu gibi temel ihtiyaçları karşılanmadığı takdirde engelli bireylerin topluma kazandırılması elbette ki çok zordur.

Engellilerin sorunları, hakları ya da yaşantıları hakkında çeşitli engelliler sitesi bulunmaktadır. Siz de engelliler hakkında merak ettiğiniz konuları adresinden takip edebilirsiniz.

3 Comments

  1. Ya ülkemizde gerçekten %12 oranında engelliler var mı? Ben bu kadar çok olduğunu bilmiyordum. Üzüldüm şimdi.

  2. Bu engelliler siteleri gerçekten büyük duyarlılık. Bu ve bunun gibi sitelere her türlü desteği vermeye halk olarak hazırız.

  3. Bence de engelli bir bireyin, özellikle sonradan engelli olan bireyin psikolojisi pek düzgün olmayacaktır. Ve mutlaka bir rehabilitasyon merkezine gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.