ESTETİK CERRAHİ , GÖĞÜS ESTETİĞİ VE BURUN ESTETİĞİ

Göğüs estetiği ameliyatları içerisinde en çok yapılanı göğüs büyütme ameliyatıdır. En açık şekliyle tarif etmek gerekirse; meme dokusunun altında ameliyat ile hazırlanan bir boşluğa uygun hacim ve şekilde protezlerin yerleştirilmesi sonucu, göğüs boyutuna arzu edilen büyüklüğün kazandırılmasıdır.

Meme büyütmek için silikon protezler kullanılmaktadır. Bu protezlerin içinde; serum fizyolojik ( tuzlu su ), soya yağı, hidrojel gibi karbonhidratlar, sıvı silikon, jel ( gel ) silikon gibi değişik yapıda maddeler olabilir. Protezin içi hangi maddeden oluşursa oluşsun dış bölümü, yani kılıfı mutlaka silikondur. Çünkü doğadaki en inert ( zararsız ) madde silikondur. Yaygın kanının aksine silikon sadece meme büyütme estetik ameliyatında değil, aynı zamanda eklemlerde, gözde ve beyin gibi vücudun çok çeşitli bölgelerinin ameliyatlarında da silikon kullanılmaktadır. Son yıllarda özellikle Brezilya’da dış kılıfı poliüretan olan protezler de olmasına rağmen ülkemizde ve dünyada popüler hale gelmemiştir.

Göğüs estetiği ameliyatında kullanılan silikon içeren meme protezleri değişik yapılarda olabilir. Göğüs Estetik ameliyatında Silikon kılıfın yapısına göre üzeri düz ( smooth ) ya da pütürlüdür ( textured ). İçerisindeki silikonun yapısı ise sıvı, jel, ya da cohesive jel ( yapışkan ) olabilir. Şekillerine göre ise yuvarlak ( round ) veya damla (anatomik ya da natürel ) protezler vardır. Son olarak da tüm bu silikon protezler; düşük ( low ), orta ( moderate ) ve yüksek ( high ) profil olmak üzere, yükseklik açısında 3 gruba ayrılabilir. Düşük ve orta profilli silikon protezlerin tabanı daha geniş iken yüksek profilli silikon protezlerin taban çapı daha dardır.

Görülüyor ki bu kadar çok çeşit içerisinde uygun tipte ve yapıda silikon protezi seçmek, gerçekten tecrübe ve mutlaka Estetik Plastik cerrahi eğitimi almış olmayı gerektirir. Size önerim; kendinizi böyle önemli bir konuda Estetik Plastik cerrahi uzmanı olmayan bir hekime emanet etmeyiniz. Göğüs etetiği için bana başvuran hastalarımda cohesive jel ( yapışkan ) yapısındaki, textured ( üzeri pütürlü ) protezleri kullanıyorum. Bu tip silikon protezlerde dış kılıf zarar görse bile, jel silikon dağılmamakta ve protez şeklini koruyabilmektedir. Göğüs duvarı çevresi küçük ve zayıf hastaya yüksek profilli, tabanı dar, göğüs duvarı çevresi geniş hastaya, tabanı geniş silikon protezlerin kullanılması gerektiğine inanıyorum. Silikon meme protezinin boyutuna ( hacim ) ve şekline ( yuvarlak, damla ) karar verirken ise, yapılan teknik ölçüm ve hesaplamalar kadar, hastanın arzu ve isteklerinin de dikkate alınması gerekmektedir.Göğüs estetiği düşünüyorsanız bu konuyu doktorunuzla herhangi bir sıkıntı duymadan, açıkça ve uzun uzun konuşmanız gerekmektedir.

Göğüs büyütme estetiği ameliyatında silikon protezler, 3 değişik giriş yerinden oluşturulabilen 2 farklı boşluğa yerleştirilirler. Giriş yerleri; meme başı çevresi ( periareolar ), meme altı çizgisi ( inframammarian ) ve koltuk altıdır ( aksilla ). Kesinin uzunluğu yaklaşık 4 cm dir. Silikon protezin yerleştirileceği boşluk ise, meme dokusunun altı ( submammarian, Subglandüler ) ya da göğüs kasının altı ( submuskuler, subpektoral ) olabilir. Doğru seçimi yaparken memenin ve göğüs duvarının yapısı, kişinin yaşı, doğum yapıp yapmadığı, meme başından uyarılma özellikleri ve kişisel tercihleri göz önünde bulundurulmalıdır. Göğüs sarkması olmayan memelerde kas altına (dual plan ) yerleştirmeyi tercih etmekteyim. Böylece daha doğal göğüs estetiği sonuçları elde edilmekte ve ameliyat sonrası dönemde oluşabilecek sorunlarla daha az karşılaşılmaktadır. Fakat Silikon meme protezinin kas altına yerleştirilmesi meme dokusunun altına yerleştirilmesine göre ameliyat sonrası dönemde biraz daha ağrılı olabilmektedir. Bu ağrı ameliyat sonrasında başlanacak ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlarla azaltılmaktadır

Silikon protez ile göğüs büyütme estetiği ameliyatı olan kişilerin sonradan hamile kalmaları durumunda, silikon protezi çıkartmaları gerekmemektedir. Hamileliğe herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Protez eğer meme altı çizgisinden veya koltuk altından yerleştirilmişse, süt kanalları zarar görmeyeceği için bebeklerini emzirebilirler. Göğüs estetiği düşünen kişilerin bilmesi gereken şey, protezi olmayan kadınlarda olduğu gibi, protezli kadınların da göğüsleri, hamilelik sırasında büyüyüp sarkacak ve hamilelik sonrasında bir miktar şekil değişikliği kalacaktır. Bu şekil değişikliği tekrar düzeltici bir ameliyatı gerektirebilir veya gerektirmez bu kişilere göre değişen bir durumdur.

Göğüs büyütme silikon protezleri çok uzun yıllar kullanılabilir. Herhangi bir problem oluşmadıkça değiştirilmeleri gerekmemektedir. Göğüs estetiği ameliyatı ortalama 1 saat 15 dk kadar sürmekte ve Genel anestesi ile yapılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı; burunun fonksiyonlarını bozmadan veya bozuk olan fonksiyonlarını düzelterek, yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır. Burun estetiği yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar ; burunun kemik, kıkırdak ve deri yapısının özellikleri, yüz ile burun arasındaki yatay ve dikey düzlemde olması gereken oranlar, burunun dudak ve alın ile yaptığı açılar, burun ucunun yüksekliği ve burun ucunun çene ucuna göre pozisyonu gibi parametrelerdir.

Burun estetiği ( Rinoplasti ) ameliyatında burunun şekli düzeltildiği gibi; iç yapısında olabilecek kıkırdak ve kemik eğrilikleri ( deviasyon ), ya da halk arasında ‘burun eti’ olarak bilinen konka hipertrofisine bağlı nefes alma problemleri de çözülebilmektedir. Bu nedenle eğer gerekiyorsa burun estetiği yapılırken nefes problemleri de aynı seansta tedavi edilmelidir.

Burun estetiği ( Rinoplasti ); estetik plastik cerrahinin en özellikli ameliyatıdır. Çünkü burun yüzün tam ortasında bulunan ve nefes alma fonksiyonu yapan bir organdır. Bu nedenle burun estetiğinde elde edilecek sonuç, diğer estetik cerrahi ameliyatlarından farklı olarak, cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesiyle daha fazla ilgilidir.

Burun estetiği ( Rinoplasti ) ameliyatı her zaman kemik ve kıkırdak yapıların çıkartılarak burun boyutlarının küçültülmesi demek değildir. Ameliyat sırasında burun küçültülebileceği gibi, bazen de kıkırdak veya kemik ilaveleri ile burunu büyütmek ya da uzatmak gerekebilir. Yapılması gereken işlemler, ameliyattan önce hastayı ayrıntılı bir şekilde muayene ederek belirlenmeli ve hastaya açıklanmalıdır. Bana göre en güzel burun estetiği sonucu; hastanın yüzünün diğer bölümleri ile orantılı, asimetri olmayan ve başkaları tarafından burun estetiği olduğu anlaşılmayan, doğal görünümlü burunlardır

Burun estetiği ameliyatı ( Rinoplasti ) burun gelişimi tamamlandıktan sonra yapılabilir. Bu sınır genellikle her iki cins için de 17-18 yaşlarıdır. Ameliyat genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilmekle beraber, hem cerrahın hem de hastanın konforunun en üst düzeyde sağlanması açısından, genel anestezi ile yapmayı tercih etmekteyim.

Burun estetiği ameliyatı ( Rinoplasti ) Açık ve kapalı olmak üzere temelde iki farklı teknik ile yapılmaktadır. Kapalı teknikte kesiler burun içinden yapılır, açık teknikte ise burun içinden yapılan kesilere ek olarak burunun kolumellasında (orta desteğinin dıştan görünen bölümü) yaklaşık 2 milimetre uzunluğunda çok küçük bir kesi yapılmaktadır. Eğer burun kanatlarının daraltılması gerekiyor ise; burun kanatlarının tabanındaki kıvrımda kalacak şekilde yaklaşık 5-6 milimetrelik ek kesiler de yapılabilir. Ameliyat ortalama olarak 2 saat kadar sürecektir. Burun estetiği ameliyatından sonra hastalar genellikle ağrı duymadıklarını ifade etmektedirler.

Değişik bilimsel istatistiklere göre, estetik burun ameliyatları sonrasında burunun genel şekli iyi olsa da, yaklaşık %10-20 oranında ufak tefek istenmeyen şekil bozuklukları ile karşılaşılabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda doktorunuzla ilişkinizi kesmeyiniz, tavsiyelerine uyunuz. Çünkü ameliyat sırasında burnunuzun içinde ne yapıldığını en iyi, sizi ameliyat eden doktor bilebilir. Bu şekildeki küçük şekil bozukluklarının büyük çoğunluğu size fazla sıkıntı yaratmadan küçük bir müdahale ile düzeltilebilmektedir. Ancak bu revizyon müdahalesinin yapılabilmesi için en az 6 ay beklemek en doğru hareket olacaktır.

E-Mail: ubilkay@gmail.com

Telefon: 0 232 390 30 42

GSM : 0532 426 84 27

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.