Fare,gözle çalışıyor


Giray Sercan Özcan, o Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi engelli bir genç. 5 yaşındayken omuriliğinde tespit edilen tümör nedeniyle, vücudunun sağ kısmında felç meydana gelmiş ve felç nedeniyle kısmi engelli olarak yaşamını sürdürmeye devam etmiş.

Günlük hayatta sık sık bilgisayarla etkileşim içinde olan Özcan  içinde sürekli bir şeyler üretme isteği taşıyan bir genç ve bunun neticesinde tercih ettiği Mühendislik Bölümü de bunun bir göstergesi. Ve tabiki bu bölümde vazgeçilmez donanımlardan birisi bilgisayar. Özcan özellikle bilgisayar ile etkileşimi sırasında fare kullanımında büyük sıkıntılar yaşadığını söylüyor. Bu zorluğun ise kendisini böyle bir araştırma yapmaya ve ortaya böyle bir ürün çıkarmaya zorladığını belirtiyor.

“Sanal Fare”  projesinde, farenin yapımında Maltap programını kullandığını belirten Özcan, ayrıca projesinde yuvarlak cisimleri bulma algoritmasıdan yararlandığınıda sözlerine  ekliyor. Ayrıca projenin maliyetinin çok düşük olduğunu, projede kullanılan web kamerasının infrared kameraya dönüştürüldüğünü ve program sayesinde de göz bebeğinin hareketleri ile fareyi ilişkilendirmeyi başardığını söylüyor.

Programın özellikle ellerini kullanamayan engelliler için büyük kolaylık sağlayacağını düşünen Özcan, sistemde kırpılan gözün sol fare tıklaması işlevini yerine getirdiğini belirtti. Diğer yandan farenin tıklanması ve hareket ettirilmesi için Java tarafından geliştirilen robot ve event adlı sınıflardan yararlanıldığını bildiren Özcan, programın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ile çok sayıda engellinin ihtiyacına cevap verebileceğini sözlerine ekledi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.