Fesleğen ile zayıflama

Halk arasında Reyhan otu olarak da bilinen Fesleğen, hem güzel kokusu hem de son zamanlarda keşfedilen zayıflama yardımcısı içeriği ile çok kullanılan bir bitkidir. Fesleğenin ömrünün bir yıl olması nedeni ile sürekli tazesini bulmak mümkündür. Ayrıca fesleğen çayı son yıllarda tüm çay markalarının çıkardığı bir üründür.

fesleğen ile zayıflama
fesleğen ile zayıflama

Fesleğen çayını evde hazırlamak da kolaydır. Elma çekirdeği ve fesleğen tohumları bir gün önceden ballı suda dinlendirilir. Bir tutam yonca, üç adet kuru kayısı ve yarım tutam lavanta çiçeği önceden dinlendirilen fesleğen ile çaydanlığa konup kaynatılır.

Fesleğen in orta çağlardan biri bilinen idrar sökücü ve terletici etkisi böylece ortaya çıkartılabilir. Fesleğen çayı sık baş dönmesi yaşayanlara da önerilen bir karışımdır.

Fesleğen ülkemizde kolay ve sık yetişen bir bitkidir. Eskilerden beri evde evlenmeyi bekleyen bir kız olduğunu cam önüne konulan fesleğen anlatır. Makarna sosu olarak da beğenilen bir sostur. Yemeklerde kullanımı Akdeniz bölgesinde fazladır. Hemen hemen tüm yemeklerde fesleğen koku verici ve tatlandırıcı olarak kullanılır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.