Fondü Nedir

Biliyoruz ki Fransız mutfağı en az Türk mutfağı kadar zengin olan ve dünya çapında birçok ünlü yiyeceği olan bir mutfaktır. Zaten Fransa denince akla gelen ilk şeylerden biri de onların kendilerine özgü yemekleri olacaktır.

Fransız mutfağının dünya çapında büyük bir üne kavuşmasındaki nedenlerden  biri yaptıkları yemeklerin kısa sürede ve kolay şekilde yapılıp lezzetli olmasıdır. Kısa sürede yapılıp lezzetli olması da tüm insanları cezbetmeye yetmiştir.

fondü nedir
fondü nedir

Fransızların ünlü yiyeceklerinden biri olan Fondü de hem lezzetli hem de kolay yapılan ve az malzeme isteyen yiyeceklerden biridir. Asıl ismi ‘’Fondue’’ olan bu yiyeceği daha kolay söyleyebilmek için dilimize ‘’Fondü’’ olarak çevirmişiz.

Genel olarak Fondü’nün yapılışına bakacak olursak birkaç çeşit peynirin bir araya gelerek ocak üzerinde erimesidir. Peynirli halinin yanı sıra birçok çeşidi de bulunmaktadır. Fondü’nün. Mesela çikolatalı çeşidi en güzel çeşitlerinden biridir.

Aslında bu yiyeceği yapmak için belirli bir peynir çeşidine ihtiyaç yok. Evde bulunan birkaç peynir çeşidinin birleştirilmesi ve gerektiği zaman asit içeren sıvılarla karıştırılması ile yapılır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.