Geçmişimiz ve Türkülerimiz

Adındada anladığımız gibi türkü türklerin çıkartmış olduğu bir nazım şeklidir. Türkülerimiz günümüzde şarkı olarak algılansada türkülerimizi şarkı olarak sınıflandırmak pekde doğru değildir geçmiş kokan türkülerimiz türk insanının doğasını ve yapısını en kolay anlatan biçimdir. Türkü sözleri olsun müzikleri olsun her bir sözünde anadolumuzu yaşamımızı ve geçmişimizi bulabilmemiz mümkündür.

türkülerimiz
türkülerimiz

Türkülerimiz sadece efkarlandığımız zamanlarda dinleyebileceğimiz ağır şarkılar gibi algılansada türkülerimiz hareketli olabilirler ve eğlenceli neşeli türkülerimizide dinleyerek ruhumuza bir ziyafet çektirebiliriz. Türkü dinlemek türklüğün kökünden gelen bir özellik olduğu için Türk insanı her ne kadar başka tarz müziklerden hoşlansada mutlaka aşina olduğu ve kalpden sevdiği türküler bulunmaktadır.

Günümüzde türkülerin gelişmesi ve bu geleneğimizin kaybolmaması için bir çok eski ve yeni bestekarlarımız uğraşıyor ve bizlere daha güzel türkü ziyafeti çektirmek için uğraşıyorlar. Türkünün has aleti olan saz eşliğinde dinlemenin tadını daha modern bir hala getirmeye çalışıyorlar. Bizlere düşende türkü dinleyerek bu çalışan insanların verdiği önemi kökenimize göstermektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.