Gelişen televizyon teknolojisi

Teknolojinin en çok kullanılan ve en iyi icatlarından biri olan Televizyon, elektromanyetik dalgaların hareketli görüntü, ses, ekran ve hoparlörlü elektronik alıcılar yardımı ile hareketli görüntü ve sese çevrilmesine denir.

Televizyon, tv olarak kısaca bilinen, günümüzün değişilmez ve sürekli gelişen teknolojilerinden biridir. 1923 yılında İngiltere’de John Logie Baird tarafından icat edilmiştir. Baird, 1926 yılında ilk görüntüyü yayınlamış ve oluşan hataları tekrar kendisi geliştirmiş ve çözmüştür. 1930 yılında elektronik eşya olarak satılan Televizyon, ilk olarak siyah beyaz yayınla üretildi. 1940-1950 yılları arasında renkli televizyon çalışmaları yapıldı ve 1950 yıllında ABD’de satışa sunuldu.

televizyon teknolojisi
televizyon teknolojisi

Televizyon çalışabilmesi için, ses kaynağı, resim kaynağı, verici anten, verici, alıcı anten, tv alıcısı, hoparlör, ekran ve tuşlardan oluşan temel parçalar sayesinde oluşmaktadır.

Yayın tekniğine göre üçe ayrılan Televizyon, NTSC (Amerikan tv yayın sistemi), PAL (Avrupa tv yayın sistemi) ve SECAM (Fransız tv yayın sistemi) yayın sistemleri ile çalışmaktadır. Türkiye’de televizyon ile ilgili çalışmalar 1965 yılında başlamış, 1968 yılında Ankara’da deneme yayını yapılmış, 1971 yılında ise İstanbul’da televizyon istasyonu kurulmuş ve Ankara’daki yayınları aktarmıştır.

1972 yılından sonra Türkiye’de her kesimde yayınlar başlamış olup, 1985 yılından sonra renkli televizyon kullanımı yaygınlaşmıştır. Televizyon, faydaları kadar zararları da olan bir teknolojik cihazdır. Hazırlanışı bakımından öğretmeye yönelik programlar çok faydalı olduğu gibi içerik açısından hiçbir öğreticiliği olmayan ve kimi zaman insan psikolojisini bile bozabilecek yayınlar sadece reyting için yayınlanmaktadır.

Sürekli televizyon izlemek insan sağlığı açısından zararlı olduğu gibi aile içerisinde sohbet etmeme, yapılması gereken işleri erteleme ve özellikle çoçuklar’da ders çalışmama, uyku düzensizliği gibi bağımlılık derecesinde etkilenenler de vardır.

Televizyon, günümüzde her evde olduğu gibi, hatta bazı evlerde birden fazla bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ile daha büyük ekranlarda, daha kaliteli yayınlarda izleme şansı ve tercihleri sunulmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.