Google Botlarına Kodlarıda Anlattı


Google arama motorunun çalışma mantığı şöyle: Öncelikle Googlebot ismini verdiği botları sayesinde web sayfalarındaki bağlantıları ve dosyaları çekiyor. Daha sonra bunları yorumlayarak web sitelerini Google arama motoru üzerinde bulunabilir hale getiriyor.

Googlebot başlangıçta sadece bağlantıları okuma ve kodları çözme yeteğine sahipti. Ancak daha sonra kendini günden güne dahada geliştirerek Javascript kodları ile etkileşime girmeye başladı. Google Şirketinin Forbes’a yaptığı açıklamaya göre artık Google,  Javascript okuyan botlara sahip oldukları yönünde. Haliyle bu durum dünyanın en büyük arama motorunun içerikleri daha iyi okuyup indekslemesi ve bulunabilir hale getirmesine açısından büyük bir önem arz ediyor.

Forbes’un yaptığı açıklama ise Javascript anlayan bir program geliştirmek o kadar da kolay değil. Ve eğer Google’ın botları bunu sağlamayı başardılarsa yani Javascript kodlarını çalıştırabiliyorlarsa, Google büyük bir sorunun üstesinden gelmiş bir durumda bulunuyor şeklinde oldu.

Ayrıca Google Şirketi Google Caffeine sayesinde arama robotlarını daha hızlı ve akıllı bir hale getirmişti. Bunun üzerine kodları anlama ve hatta işleme gibi bir özelliğinde Google botlarına dahil edildiğini düşündüğümüzde internet üzerindeki en dip kuyularda bulunan bilgiler bile artık Google tarafından tanınır hale gelecek.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.