Google’dan içerik kaldırma talebi haftalık 2.5 milyonu geçti

Günümüz teknolojisinin en büyük sorunu istenmeyen bilgilerin hızlı bir şekilde yayılması ve telif hakkı ihlalleri oluyor. Hal böyle iken bilginin en büyük kaynağı olarak görülen Google telif haklarına aykırı içerikle mücadele etmek için geçtiğimiz Mayıs ayında şikayetleri kabul etmeye başlamıştı.

google
google

Bu rakamın uygulamanın ilk yürürlülüğe girdiği tarihten itibaren haftalık üç milyona yakın bir rakama ulaşması ise dikkatlerden kaçmıyor. Bu kademeli artışın bir anda yükselerek neredeyse önceki aylara oranla 10 misli artış göstermesi ise gelecek dönemlerde ne kadar artacağının bilinmediğini ön plana çıkardı.

Teli hakkının önemli olması sevindirici bir haber iken geçtiğimiz günlerde Microsoftun telif haklarının korunması kapsamında Google’a başvuru yaptığı ön plana çıkarıldı. Son dönemlerde Windows 8 Beta içeriğinin kaldırılması için başvuru yapılması sonucunda pek çok siteye ulaşım engellenmişti. Bu siteler arasında BBC gibi önemli sitelerin yer alıyor olması da dikkatlerden kaçmadı.  Telif hakkı mücadelelerinin gelecek dönemlerde daha büyük bir yere sahip olacağı da düşünülmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.