Görme engelliler için akıllı eldiven

ABD’de uzun yıllar süren araştırmalar sonucunda geliştirilen sonar özellikli akıllı eldiven, görme engellilerin adeta gözü kulağı haline gelecek.

Tercihe göre sağ ya da sol ele takılan eldivenin üstünde dört algı gözü yer alıyor. Bu sensörlü gözler, elin etrafı yordaması esnasında herhangi bir nesneye yaklaştığında içerisindeki mekanizma hareket ediyor.

Görme engelliler için akıllı eldiven
Görme engelliler için akıllı eldiven

Eldivenin içerisinde yer alan bu mekanizma elin yaklaştığı nesnenin sağ da mı solda mı olduğunu işaret ediyor.

Görme engelliler için akıllı eldiven olarak tasarlanan bu muhteşem icat, görme engellilerin tek başlarına günlük hareketlerinden özgür olmalarına büyük katkı sağlayacaktır.

Görme engelliler için tasarlanan akıllı eldiven, kapıyı bulup açmak, su bardağını sorunsuzca alıp içmek, yemek sofasında çatal kaşığın yerini bulup alabilmek ve yemeği rahatlıkla yemek gibi basit ama hayatın yoğun aktivitelerinin çok rahat bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Görme engelliler için akıllı eldiven ABD’deli bilim adamları tarafından üretildi ve bu yeni icada Tacit adı verildi.

Tacit adlı görme engelliler için akıllı eldiven, görme güçlüğü yaşayan yaşlıların ve görme engellilerin kendi sosyal çevrelerinde ve yaşam alanlarında güvenilir bir şekilde hareket edebilmelerini sağlamış oluyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.