Göz seğirmesinin nedenleri nedir

Batıl inançların yoğun bir şekilde görüldüğü göz seğirmesi dediğimiz olay, yaşamımız da insanların sağ göz seğirmesiyle “iyi bir şeyin gerçekleşeceği” durumuna haberdar ettiğini söylerken; sol göz seğirmesiyle de “kötü bir şeyin gerçekleşeceği” durumunun bizlere haberdar ettiğini söyleriz. Aslında bu durum tamamen bir batıl inançtır.

Tamamen uyku ile alakalı olan göz seğirmesi, insanların uykusuzluktan dolayı psikolojik olarak etkilenmeleri, istemsiz bir şekilde göz seğirmelerine neden olmaktadır. Uyku, insanlar için gerekli olan, geceleri insanların gün boyu yaşantılarında ki yorgunluğunu alan, vücudu dinlendiren bir dönem diyebiliriz. Böylesine önemli bir dönemi gün içerisinde kaçırdığımız vakit; gözlerde seğirmeler dışında çeşitli sağlık problemleri de oluşabilir.
Uyku düzeni bozuk olan bir insan da yine göz seğirmesi problemi gözükebilir. Bunun dışında gözünüzün devamlı olarak seğirmesi demek, nörolojik bir rahatsızlık geçiriyor ya da geçireceksiniz demektir. Böyle durumlarda kesinlikle bir hekime danışmanız, hekim yardımıyla tedavi görmeniz gerekir.

Kısa süreli olarak seğirmeler uyku sorunu dışında aynı zamanda astigmat, hipermetrop ya da miyop gibi göz problemlerinin de habercisi olmaktadır. Bu nedenle göz seğirmelerini, “kısa zaman sonra geçer” diyerek algılamamanızı öneririz.

Aynı zamanda gözlük kullanan bireylerin de gözlerinde eğer ki seğirmeler durumu oluşuyorsa, böyle durumlarda gözünüzün artık numaralandırmasının farklılaştığı ortaya çıkabildiği için, bunun habercisi olabilir. Çocuk yaşlarda seğirmelerin meydana gelmesi demek, göz tembelliği hastalığıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.