Gripten kurtulmanın yolları

Yaşadığımız çağın en önemli bulaşıcı hastalıklarından biri de griptir. Gripbir mikrop olarak kişiden kişiye geçerek hızla yayılır. Grip virüsü çok dayanıklı bir virüs olduğundan kolaylıkla yok edilemez. Grip herkese bulaşabileceği gibi özellikle zayıf bünyeli insanları daha kolay teslim almaktadır. Grip virüsünden kurtulmanın en önemli yollarından biri de hijyen kurallarına uymaktır.

Sıklıkla ellerimizi yıkamak grip virüsünden belli ölçüde uzaklaşmamızı sağlar. Bu yüzden yaz kış ellerimizi son derece iyi yıkamaya gayret etmeliyiz.

gripten kurtulma
gripten kurtulma

Kış mevsiminde genellikle kapalı alanlarda vakit geçirdiğimiz için grip virüsü çok kolay insandan insana bulaşır. Hava yolu ile teneffüs den bile grip bulaşabileceğinden bu dönemlerde çok kalabalık ortamlar içine girmemeliyiz.

Gripten korunmak için böylesi yerlere gitmek zorunda kalsak bile hijyen kurallara ciddi bir şekilde uymalıyız. El sıkışmamalı ve öpüşerek selamlaşmaktan ise kesinlikle kaçınmalıyız.

Grip mevsiminin çok yaygın olduğu dönemlerde mümkünse maske takmaya gayret ediniz. Grip olan kişinin hapşırma ve öksürme esnasında ağzını kapaması çok önemlidir. Grip virüsü hapşırma ile çok uzak mesafelere dahi hızla ilerleyebildiğinden buna özen göstermesini bilelim.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.