Gül nasıl yetiştirilir?

Bahçelerin en çok tercih edilen ve belkide en güzel görüntüyü sağlayan çiçeklerinden olan güller, dikimi; bakımı ve yetiştirilmesi açısından da birçok bitkiye göre daha zor bir çiçek olması ile bilinir. İşte bu yüzden dikileceği toprağın çok iyi belirlenmesi, yerinin iyi ayarlanması ve budama dönemlerinin çok iyi düzenlenmesi gerekmektedir.

Güller hangi toprakta yetişir?

Diğer bitkilere göre toprak açısından daha seçici olan güller, bağ toprağı olarak nitelendirilen demir açısından zengin; hafif killi kumlu toprakta en iyi yetişmektedir. Bakır açısından zengin toprakları da sever fakat asitli ve besin açısından zengin olmayan topraklarda gül bitkisi tercih edilmemelidir.

gül nasıl yetişir
gül nasıl yetişir

Güller nasıl budanır?

Güller her yıl mutlaka bir kez budanması gereken bitkilerdir ve budandıkça ömrü daha da uzayacaktır. Uygulama anlamında çok zor olmayan gül budama teknik anlamda bazı detaylar içerdiği için, önemli bir husustur. Gül budama en kolay, bir sera ziyaret edilerek öğrenilebilir; böylece gözlem yapma şansına da erişebilirsiniz.

Tekrar tekrar açan gülleri, iklimin genel durumu göz önüne alınarak ocak ve mart aylarında budayabiliriz, bunun dışında eğer bir kez açan gülelr var ise bunlar çiçek açtıktan sonra budanmalıdır. Unutmamalısınız ki her gül, çiçeğine göre farklı budama tipine sahiptir.

Son olarak gül budama işlemleri sırasında iyi bir gül budama makası kullanmanızı ve ellerinizi koruyacak koruyucu eldiven takmanızı şiddetle önermekteyiz.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.