Güneşten korunmanın yolları

Yalnızca yaz aylarında değil kış aylarında da güneşten korunmak önemlidir. Güneş ışınlarının yansıması bile birçok radyasyon ışığına maruz kaldığımızı gösterir. Yaz aylarında etkili olan güneşten yine sadece deniz kenarında ve plajlarda korunmamalıyız. Güneşi gördüğümüz her an güneşten korunmalıyız.

Güneşten korunmak önemlidir. Çünkü güneşten korunmazsak vücudumuzda yanıklar ve lekeler oluşur. Güneşin oluşturduğu bu yanıklar ise kansere yol açabilir. Güneşten en çok küçük çocukların ve bebeklerin cildi etkilenir.

güneşten korunma
güneşten korunma

Onların cildi hassas ve derisi ince olduğu için en çok küçük çocuklarımızı güneşten korumalıyız. Kendimiz için en az 30 faktörlü güneş koruyucumuzu yaz kış kullanmalı bebeklerimiz ve küçük çocuklarımız içinse en az 50 faktörlü güneş koruyucularından kullanmalıyız. Çocuğumuza da küçük yaştan itibaren güneş koruyucusu kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Güneşten korunmak için sadece koruyucular yeterli değildir. Güneşin en dik geldiği saatler olan 11 ile 15 saatleri arasında olabildiğince açık havaya maruz kalmamalıyız. Gölgede olsak bile güneşten yansıyan ışınların bizi olumsuz etkilemesi mümkün. Mümkün olduğunca güneşten korunmak için uzun kollu kıyafetleri tercih etmeliyiz. Kulaklarımızı ve ensemizi kapatacak şapkalarda bize yardımcı olabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.