Haber Editörlerinin Farklı Yönleri

Haber ve makale farklı yazma teknikleri gerektirir. Bu ister gazete ister dergi ister web sitesi olsun her haber kaynağında açıkça görülebilir.

Bu farklar esas itibarıyla farklı işlevleri yerine getirmelerinden kaynaklanmaktadır. haber

Bir yazının makale mi yoksa haber mi olduğunu belirleyen etmenler şunlardır: zaman, yazma tarzı, yazar, yer ve uzunluk. Diğer farklılıklar da vardır ancak en temel olanlar bunlardır.

1. Zaman: Haber yazıları zamana bağlıdır ve bu bakımdan haberin konusunu teşkil eden olaydan sonra mümkün olduğunca kısa zamanda yazılmalıdırlar. Ancak, bu makaleler için söz konusu değildir. Örneğin 100 metrede bir rekor kırıldığında Haber dakikalar içinde geçilmelidir. Bir ya da iki gün sonrası çok geç olur. Ancak, koşucu hakkındaki bir makale rekorun kırılmasından haftalar ya da aylar sonra dahi yazılabilir.

blog tutmak

2. Yazma Tarzı: Bir haber hikayesi hızlı yazılır ve bu bakımdan hikayeye odaklanarak basit, etkin kelimeler kullanır. Tüm yazılanlar konuya ilişkin doğrudan cümlelerdir. Makalelerde kullanılan dil biraz daha etkili ve derinlikli olmalıdır.habertürk

3. Yazar: Kimi yazarlar bir yazı için saatlerce uğraşmak yerine birkaç dakika içinde haber yazıları yazmayı severler. Bunun tersine makale yazarları her kelime üzerinde durarak bir makale için üç dört saat harcayabilir.

4. Yer: Gazetelerde haber yazıları ve makaleler farkı bölümlerde yer alır. Kimi yayınlar belirli bir türe ağırlık verir. Örneğin, neredeyse tamamen makalelerden oluşan dergiler vardır.

5. Uzunluk: Bir haber yazısı bir cümleden 500-600 kelimeye kadar olabilir. Haber yazmada esas hikayenin mümkün olduğunca hızlı ifade edilmesidir. Buna karşın makaleler konuyu daha derinden inceledikleri için 2000-3000 kelime kadar olabilirler.

Haber Yazma İpuçları – Haber Almanın 4 yolu

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.