Halı Altlığı: Neden Kullanılmalıdır?

Halı Altlığı – Neden Kullanılmalıdır?

Halı altlığı bir oda döşenirken gereksiz masraf gibi görülebilir. Çok fazla önemi olmadığı kabul edilir. Bu yanlış bir düşüncedir. Uygun bir halı altlığı yıllar boyunca güzel ve konforlu olacak bir oda ile zamana karşı iyi direnemeyecek ve daha ilk başta konforlu olmayan bir oda arasındaki farkı ortaya çıkarır.

Halı Altlığının Avantajları

Halı altlığının en bariz avantajı ayaklar için sağladığı “yumuşaklık” işlevidir. Ayaklara büyük rahatlık veren yumuşak halı kaplı bir odada yürümek gibisi yoktur. Yumuşak bir altlık iyi bir halıyı çocukların üzerinde oynaması için dayanılmaz yapar. Ayrıca uzun yorucu bir günün sonunda yorulan ayaklar için de büyük rahatlık sağlar.

oryantal halıoryantal halı

İyi bir halı altlığının diğer bir avantajı yerleri kışın sıcak tutmasıdır. Doğru kalınlıktaki altlık eğer yerden ısıtmalı bir sistem kullanılıyorsa ısının halıdan nüfuz etmesine izin verirken üstten ısıtmalı sistemlerde ısının oda içinde kalmasını sağlar. İyi halı altlığı dışarısı ne kadar soğuk olursa olsun ayaklarınızın sıcak kalmasını sağlar. halı yıkama

Ses yalıtımı, özellikle çok katlı evlerde Halı altlığı kullanmanın diğer bir nedenidir. İyi uygulanmış bir altlık sesin katlar arasında geçişini azaltacaktır. İyi ses yalıtımı yapılmamış evlerde yaşamış olanlar bunun değerini daha iyi anlayacaktır. Ayrıca, çocukların odasında uygulanan bir miktar ilave altlık çocuklar müzik dinlerken ya da oyun oynarken sesi yalıtarak diğer ev üyeleri için daha sakin bir ortam oluşturulmasına yardımcı olur.

Halı altlığı sadece bir lüks değildir. Ayrıca uygulandığı odanın yıllarca güzelliğini muhafaza etmesine de yardımcı olur. Düzenli olmayan zeminlerin kusurlarını gizleyebilir ve ayrıca üzerine serilen halının ömrünü uzatır. Halıdaki yıpranmayı azaltır ve altlığı olmayan ya da niteliksiz altlık uygulanan bir halıya kıyasla çok daha uzun süreler boyunca halını güzelliğini muhafaza etmesini sağlar.

Halı altlığını önemsememe hatasına düşmeyin. Kendisi hiçbir zaman doğrudan görülmeyecek olmasına rağmen, iyi bir halı altlığının uygulandığı odaya sağlayacağı güzellik ve konfor fark edilecektir.

Oryantal Halıların Tarihi

1 Trackback / Pingback

  1. İşyeri Halı Temizleme Teknikleri

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.