Hangi ülkede kaç müslüman var?

Dünyanın her ülkesinde müslüman bulmak mümkün. Ancak bazı ülkelerde sayıları toplum olarak adlandırılabilecek kadar çok . Özellikle dünyanın gelişmiş ülkeleri nüfus açısından Müslüman ülkeler ile yarışıyor.

Çoğu ülkede müslümanlar ile ilgili sorunlar devam etse de ibadet ile ilgili ciddi bir yasak yok. Bazı ülkeler ise camilerden ezan okunmasını istemiyor.

Hangi ülkede kaç müslüman var
Hangi ülkede kaç müslüman var

Dünyanın en büyük müslüman topluluklarından biri Rusya’da bulunuyor. Bu ülkede son yapılan sayım sonuçlarına göre 20 milyondan fazla müslüman var ve bu tüm nüfusun %15inde denk geliyor. Çinde de yaklaşık 20 milyon müslüman yaşıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ise müslüman nüfusu 4.5 milyon civarında. Bu tüm nüfusun sadece %1i civarında. Fransa’da da yaklaşık 4 milyon müslüman var. Dünyanın inanç merkezlerinden Tayland’da ise bu sayı 3 milyon civarında.

Almanya’da da bu sayı 3 milyon ve bu nüfusun %4e yakınına denk geliyor. Bazı ülkelerde ise müslüman nüfus sanılanın çok altında. Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2 milyon müslüman var ve bu nüfusun %70ini geçmiyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.