Havyar nedir?

Balık yumurtasından oluşan havyar, balıkçılık sektöründe en kârlı bir iş olduğu bilinirken bir yandan da en önemli bir alan olduğu söylenmektedir. Havyar ticareti, Dünyanın her yanında lüksü simgelemekte olan bir iştir.

Balıkların yumurtalarından oluşmakta olan havyar, her balığın yumurtasından oluşabilmektedir. Ancak bazı balıkların kaliteli ve değerli olması, renginin farklı olması ya da bulunduğu bölge de az sayı da bulunmasıyla o balığın yumurtasının yani havyarının pahalı olduğunun göstergesidir.

Deniz ürünü olarak bilindik bir görünümü ve ismi olan havyar, sosyete mekanlarının birçoğunda direkt olarak misafirlere ikram olarak sunulmakta olup insanların beğenisini alan, lezzetli bir deniz ürünüdür.

Mersin Balıkları, günümüzde Dünyanın neredeyse tamamında havyar denildiğinde ilk akla gelen balık türüdür. Hazar Denizinde yaşar. Mersin Balığının yumurtalarının oldukça lezzetli bir tadının bulunmasıyla beraber, “siyah havyar” görünümü olduğu için kendisini diğer havyarlardan ayıran bir özelliği ve lezzete sahiptir.
Bir başka değerli deniz havyarı ise Çiroz balığının yumurtasıdır. Çiroz yumurtası, gerçekten havyar alanında en meşhur olarak Mersin Balığının havyarından sonra gelen bir havyar türüdür. Havyarın özelliği kesinlikle siyah olmasında biter. Siyah havyar, her alanda en önemli ve en lezzetli olup her zaman en ön plandadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.