Hidrolik pompa nedir?

Hidrolik pompa depoda bekleyen akışkanı istenen basınç ve debiyi sağlayarak sisteme gönderen bir devre elemanıdır. Hidrolik pompalarının amacı mekanik enerjiyi hidrolik enerjiye dönüştürmektir. İlk hareket ettirici olan motor tarafından devreye sokulduğunda pompanın ilk başta iki görevi vardır. Hidrolik pompanın temek görevi pompa giriş bölümünde kısmi bir vakum oluşturmaktır.

Bu vakum, atmosferik basıncın akışkanı hazneleyen depodan pompaya doğru göndermesini sağlar. İkinci görevi ise pompanın mekanik hareketidir. Hidrolik pompanın mekanik hareketi ile akışkan, pompalama boşluklarına hapsolur. Bu şekilde hidrolik pompa içinden geçirilip hidrolik sisteme basılır.

Pompalar temek olarak pozitif iletimli ve pozitif iletimli olmayan pompalar olarak ikiye ayrılır. Pozitif iletimli olmayan pompalar merkezkaç pompalar olarak anılır. Bunun nedeni çalışma basıncının artması ile iletimin azalmasıdır. pto

Pozitif iletimli pompalar ise hidrolik düzeneklerde genel olarak ana pompa olarak kullanılır. Bunun nedeni güç hidroliğindeki düzeneklerin çalışma basıncının çok yüksek olmasıdır. Bu düzeneklerdeki pompalar yüksek basıncı yenmelidir.

Cihan hidrolik en yeni teknoloji ile üretilmiş hidrolik pompa sistemlerini servis güvencesi ve uygun fiyat ile tüketicilere sunmaktadır.

Pistonlu vinç pompası nedir

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.