HİPERAKTİVİTE BELİRTİLERİ

Halk arasında yerinde hiç duramayan, aşırı yaramaz olan çocuklara hiperaktif denilmektedir. Ama her hareketli çocuk hiperaktif değildir. Hiperaktivite, birçok sorunla beraber görülebildiği için, kesin tanı koymak çok zordur. Tanı koyabilmek için, ilk önce diğer sorunları ortadan kaldırmak gerekir. Çünkü pek çok problem çocuğun strese girmesine ve bir süre hiperaktivite belirtileri göstermesine sebep olur.

hiperaktivite-1-1
Hiperaktivite belirtileri, çocuk 7 yaşına basmadan ortaya çıkar. Dikkatlerini toplamakta zorlanırlar, düşünmeden hareket ederler, genelde aşırı derecede hareketli olurlar, koşup tırmanmayı severler, çok konuşurlar, sırlarını beklemekte zorlanırlar, sabırsızdırlar, sakin oyunlar oynayamazlar, her zaman bir şeylerle uğraşırlar, uyarıları dinlemezler. Bazı çocuk tv izlerken dahi fazla duramazken, bazısı da, tv, atari vb. oyunlarda uzun süre hareketsiz, oraya odaklı durabiliyor. Bu yüzdendir ki, kimi zaman, anneler çocuklarının hiperaktif olduğuna inanamaz. Yalnız, hiperaktivite bir öğrenme bozukluğu değildir. Davranış sorunlarında huy özelliğidir. İlgilerini çekmeyen bir konuya yalnızca birkaç dakika odaklı kalabilirler.
Hiperaktivite belirtisinin özel bir testi olmadığı için, tanıyı koymak zordur ve biraz zaman alabilir. Bu durumda özellikle anne ve babalar sabırlı olmalı, çocuklarına duygusal yaklaşmalıdır. Aile, öğretmen ve doktor, beraber çalışmalıdır. Hiperaktif çocuklar, ancak yanlış birşey yaptıklarında büyüklerinin dikkatini çekerler ve bu sorun anne, baba ve ailenin diğer bireyleri için sıkıntılı bir durumdur. Çoğu zaman aile dayanamayıp şiddet uygulayabiliyor ve bu çocuğun daha zıt davranmasına sebep oluyor. Anne, hiperaktif çocuğunun kendisine ve etrafına zarar verici hareket yaptığını görünce, sırtını dönerek, tepkisini belli etmelidir. Düzenli uyuma, yemek ve sosyal aktivite programı yapmalıdır. Ve en önemlisi doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.